Zbiór owoców kawy – początek długiej drogi

worek jutowy zawierający świeżo zebrane owoce kawy

Kawowiec zwykle zaczyna kwitnąć po około 3-4 latach od posadzenia. Kwiatów jest jednak niewiele i pierwszy zbiór owoców może nastąpić dopiero w kolejnym roku, czyli około 5 lat od posadzenia. Okres dojrzewania owoców kawy wynosi około 8 miesięcy. Najpierw są one zielone, następnie zmieniają kolor na żółty, pomarańczowy by w końcu dojrzeć i przybrać kolor czerwony. W większości krajów produkujących kawę występuje jeden główny okres zbiorów, choć w krajach takich jak Kolumbia okresy są dwa, ze względu na podwójne kwitnienie kawowców. Na wyspie Jawa natomiast kawowce kwitną i dojrzewają w tym samym czasie przez cały rok.

kombajn do zbioru kawy

W większości krajów zbiór kawy jest przeprowadzany ręcznie. Jest to trudny i pracochłonny proces dlatego w niektórych krajach np. w Brazylii, gdy uprawy znajdują się na terenach stosunkowo płaskich i zajmują znaczne przestrzenie proces ten jest zmechanizowany.

Stripping ? metoda zbioru kaw z supermarketu

Tak zwany stripping polega na zrywaniu wszystkich owoców znajdujących się na gałęzi. Całą dłonią zrywa się wszystko co na niej jest, często zielone lub nie w pełni dojrzałe owoce trafiają do koszy razem z gałązkami i liśćmi. Efekt takiej techniki jest podobny jak w przypadku zbioru mechanicznego, w pełni dojrzałe owoce są zmieszane z tymi niedojrzałymi.

Picking ? selektywny zbiór owoców kaw specjalistycznych

Picking jest to selektywne wybieranie tylko najbardziej dojrzałych owoców kawy. Zbieracze pozostawiają na krzewach niedojrzałe owoce i wracają po 8-10 dniach by je wtedy zebrać. Taka technika zbierania daje zdecydowanie lepsze efekty, jednakże jest również bardziej kosztowna. Dlatego też jest ona stosowana tylko w przypadku kaw specjalistycznych i gourmet.

zbieracz zbiera ręcznie owoce kawy

Metoda zbioru a jakość produkowanej kawy

Wybrana metoda zbioru zależy oczywiście od plantacji i kawy którą ona produkuje. Kawa niskiej jakości, produkowana dla masowego odbiorcy, jest często zbierana przy pomocy metod mechanicznych lub strippingu. Ziarna wydobyte z zielonych owoców nadają filiżance kawy często gorzki, wręcz cierpki smak i parzą kawę znacznie mniej aromatyczną. Z tego też powodu w przypadku kawy specjalistycznej lub gourmet ? sposób zbioru ma niebagatelne znacznie. Dojrzałe czerwone owoce mają ziarna o wyższej zawartości olejków aromatycznych i niższej zawartości kwasów. Takie ziarna są bardziej pachnące po wypaleniu, a zaparzona kawa ma gładki profil smakowy i łagodną kwasowość. Jak łatwo się domyślić, nawet dobra kawa może zostać zepsuta, jeżeli zostaną popełnione błędy już na początku jej długiej drogi do waszych filiżanek.

Kawowe źródła

  1. wikipedia.org
  2. coffeereaserch.org
  3. sweermarias.com
  4. „worki z owocami kawy”, autor: Dirk van der Made, na licencji CC A-S A 3.0
  5. „kombajn do kawy”, autor: Photnart, na licencji CC A-S A 3.0
  6. „zbieracz kawy”, autor: Rainforest Alliance Guatemala, na licencji CC A-S A 3.0