Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Kawiarki tłokowa – instrukcja parzenia dobrej kawy

Kawiarka tłokowa - ze stali nierdzewnej i szkła

Kawiarka francuska aka. kafeteria tłokowa z angielska zwana french press to metoda parzenia świetnej kawy w domu. Kluczem do sukcesu jest użycie świeżo palonych ziaren, prawiodłowe ich zmielenie, korzystanie z dobrej jakości wody oraz używanie zegarka.kawiarka, młynek i waga - do parzenia kawy

Do zaparzenia kawy będziecie potrzebowali kawiarki o pojemności około 1 litra, 50 gram ziaren kawy i żarnowego młynka do kawy. Możecie użyć takiego antyku jak my, lub czegoś wygodniejszego.

elektroniczna waga do swiezo palonej kawy

1. Odpowiednia ilość kawy

Do odmierzania ilości kawy świetnie nadaje sie elektroniczna waga kuchenna – pozwala dozować ilość potrzebnej kawy. Do zaparzenia pełnej kafeterii tłokowej na 5 filiżanek kawy potrzebujemy 50 gram świeżo palonych ziaren z PocztaKawowa.com.

kawe mielimy w mlynku zarnowym2. Mielenie w młynku żarnowym

Istotnym elementem w parzeniu wyśmienitej kawy jest sposób mielenia. Najlepsze do tego są młynki żarnowe, gdyż pozwalaja na równomierne zmielenie ziaren. Do parzenia kawy w kafeterii tłokowej powinniśmy użyć dość grubo zmielonych ziaren, powinny one przypominać trochę swoja gramaturą okruszki chleba.

odpowiednio zmielona kawa3. Woda do parzenia kawy o odpowiedniej temperaturze

Kawę zaparzamy oczywiście przy użyciu dobrej jakości wody. Co jeszcze ważniejszsze musi mieć odpowiednią temperaturę. Idealnie jeżeli woda ma 96 stopni Celsjusza – jest to temperatura wody po około 30 sekundach po wyłączeniu czajnika. Zalewamy kawę gorącą wodą.

 

czas parzenia kawy jest bardzo wazny4. Odpowiedni czas parzenia kawy

Ustawiamy na stoprze, zegarku, komórce, co kto ma pod ręką 4 minuty i czekamy.

Wskazówka: Po około 1 minucie możecie zamieszać fusy i dopiero przykryć kawiarkę wieczkiem.

french press z przecedzoną kawą5. Przecedzamy kawę za pomocą tłoka

Po upływie czterech minut odcedzamy fusy od naparu przy użyciu tłoka

kafeteria tłokowa parzy wyśmienitą kawę6. Przelej kawę do filiżanek

Natychmiast po zaparzeniu przelej kawę do filiżanek. Nie można pozwolić, aby fusy zbyt długo miały kontakt z naparem, psuje to jego smak. Podpowiadamy: Jeżeli zostanie Ci nadmiar kawy i nie możesz wypić jej od razu lepiej przelej ją

Filiżanka kawy gourmet nie ma nic lepszego7. Delektuj się wyjątkową kawą

Możesz się teraz delektować wyjątkową kawą. Smacznego.

By

Bonaverde, czyli super świeża kawa

bonaverde pierwszy na swiecie ekspres, który wypala ziarna kawy

Pod koniec 2013 roku spore zainteresowanie na platformie crowdsourcingowej Kickstarter zyskał projekt Bonaverde ? ekspres do kawy, który jest jednocześnie piecem i młynkiem. Oczywiście połączenie młynka z ekspresem do kawy nie jest żadną nowością. Czy jednak dodanie możliwości wypalania zielonych ziaren kawy jest dobrym pomysłem? W Poczcie Kawowej mamy lekkiego kręćka na punkcie świeżości naszej kawy, dlatego szczerze zainteresował nas projekt młodych Berlińczyków. Spójrzmy zatem jak działa to cudo, które na Kickstarter, zamiast zakładanych 135 tysięcy dolarów, zebrało prawie 700 tys.

Palenie i zaparzanie ziaren kawy

Podłączasz swój ekspres do prądu, zielone ziarna kawy wrzucasz do pojemnika w górnej części, która jest mikro piecem do wypalania kawy, posiadającym 5 różnych ustawień palenia. Ziarna zaczynają obracać się wewnątrz urządzenia, podgrzewane przez elektryczne grzałki. Gdy osiągają pożądany poziom wypalenia, włącza się wentylator, który chłodzi wypalone ziarna powietrzem. Cały proces palenia jest filtrowany, także do użytkownika docierają tylko te przyjemne zapachy palenia kawy, bez dymu i ?smrodu?. Ekspres wyposażony jest ponadto w żarnowy młynek, którego poziom mielenia również można regulować. Jeżeli chodzi o sam proces parzenia kawy, nie ma w nim nic innowacyjnego. Zwykły przelewowy ekspres z papierowym filtrem, jaki większość z Was ma zapewne w domu.

Bonaverde ma solidną konstrukcję i tradycyjny niemiecki toporny design. W sumie nie jest to jakaś rewalcja, poza faktem, że w jednej obudowie upchnięto trzy urządzenia, które moim zdaniem, nie powinny być razem. Opinię tę podziela zresztą wielu ekspertów.

szkic ekspresu do kawy Bonaverde

Palenie kawy to sztuka

W czym zatem tkwi problem? Po pierwsze, tak jak w innych „automatach” do domowego palenia kawy, które mogą podobno być obsługiwane przez przedszkolaki, ustawienia palenia są dość standardowe. Ziarna kawy przecież nigdy nie są jednakowe, różnią się wielkością, wilgotnością, twardością. Osoba wypalająca kawę musi użyć swoich umiejętności i wieloletniego doświadczenia, aby wydobyć z palonych ziaren pełnię smaku. W przypadku automatu kawa palona jest jednakowo, trudno więc mówić o wydobywaniu czegokolwiek wartościowego.

Zbyt świeża kawa

Po drugie, nadmierna świeżość kawy w przypadku ?Bonaverde? nie poprawia jej jakości. Ziarna kawy są zbyt świeże. Wszystko co dobre wymaga czasu ? tak jak wino czy whisky wymagają leżakowania, ziarna kawy wymagają około 24 godzin, aby zawarte w nich tłuszcze oraz gazy ?uspokoiły się?. Czas ten potrzebny jest na wykształcenie się w pełni profilu smakowego kawy. Każdy szanujący się barista lub ?palacz? powie wam, że kawa zaparzona zbyt szybko po wypaleniu nie będzie smakowała tak jak powinna.

Kawowy marketing

elementy składowe ekspresu wypalającego ziarna kawy bonaverde

Co zatem takiego genialnego jest w całym tym pomyśle? W mojej opinii jest to marketing. Nakłonienie rzeszy ludzi, aby wsparli projekt swoimi ciężko zarobionymi dolarami, wymaga sporych umiejętności na tym polu. Hans i Felix potrafią to robić jak mało kto. Przy odrobinie chęcie przecież wszystko można sprzedać…

Kawowe źródła:

 1. http://www.wired.com/gadgetlab/2013/12/coffee-roaster/

 2. http://portlandfoodanddrink.com/roasts-grinds-brews-new-bonaverde-coffee-maker-raises-questions/

 3. http://www.kickstarter.com/projects/jimguldi/worlds-first-roast-grind-brew-coffee-machine

 4. http://techcrunch.com/2013/11/30/in-which-we-make-coffee-with-the-founders-of-bonaverde-a-machine-that-roasts-grinds-and-brews/

 5. http://techcrunch.com/2013/11/12/help-make-a-tabletop-coffee-brewer-grinder-and-roaster-a-reality/

 6. http://www.gizmag.com/bonaverde-coffee-maker/29752/

 7. http://www.coolhunting.com/food-drink/bonaverde-coffee-machine.php

 8. http://coffeegeek.com/forums/coffee/homeroast/649618

By

Chemex ? kawa z laboratorium

Peter Schlumbohm i jego urządznie do parzenia wyśmienitej kawy ChemexJak wspominałem kiedyś w pierwszym wpisie o parzeniu kawy, Europejczycy i Amerykanie, byli wyjątkowo pomysłowi w tworzeniu coraz to nowych metod parzenia kawy np. perkolatory, kawiarka moka, ekspres ciśnieniowy itd. Wiele z tych urządzeń parzy kawę lepszą lub gorszą, ale niewiele z nich wygląda tak dobrze jak Chemex. Jego prostota, racjonalność i bezdyskusyjne piękno oraz fakt, że parzy wyśmienitą kawę, czynią zeń urządzenie ponadczasowe. Jak podobno zwykł mawiać jego wynalazca

?w Chemex nawet idiota jest w stanie zaparzyć wyśmienitą kawę?.

W Polsce Chemex dopiero zdobywa popularność chociaż w Stanach Zjednoczonych znany jest już od 1941 roku, a w 1956 roku został nawet uznany przez Illinois Institute of Technology za jedno z najlepiej zaprojektowanych urządzeń wszechczasów.

Peter Schlumbohm ? chemik i filozof

Peter Schlumbohm urodził się w Niemczech w 1896 roku w Kilonii w rodzinie przemysłowca produkującego farby i chemikalia. W dzieciństwie był podobno ?wesołym i bardzo religijnym dzieckiem?. W okresie I Wojny Światowej został powołany do wojska, służył jako kapitan w artylerii, walczył między innymi w bitwie pod Ypres. Po wojnie wrócił do rodzinnego domu i zawarł z rodziną układ, na mocy którego zrzekł się wszelkich roszczeń do rodzinnego majątku, jeżeli rodzina sfinansuje jego edukację. Projekt urządzenia do parzenia kawy ChemexPrzez osiem lat studiował chemię na Uniwersytecie Berlińskim, uzyskując tytuł doktora. W tym czasie studiował również psychologię percepcji (niem. gestalt) u jednego z twórców tej szkoły prof. Wolfganga Köhlera. Po ukończeniu studiów Schlumbohm przez kolejne pięć lat utrzymywał się ze sprzedaży swoich wynalazków producentom z Niemiec, Francji i Anglii.

W 1931 roku Schlumbohm wyjechał do Stanów Zjednoczonych, początkowo aby sprzedać patent związany z produkcją suchego lodu. Pobyt w USA spodobał mu się na tyle, że w roku 1936 na stałe przeniósł się do Nowego Jorku. Niektórzy twierdzą, że główne powody tej decyzji to amerykańskie prawo patentowe oraz nocne życie Nowego Jorku. Nasz bohater znany był bowiem z zamiłowania do wyśmienitego jedzenia oraz dobrego wina.

Laboratoryjna sztuka parzenia dobrej kawy

Opatentowane przez Schlumbohma urządzenie do parzenia kawy wyróżnia się niezwykle prostym, a jednocześnie atrakcyjnym wzornictwem. Będąc chemikiem Schlumbohm znał się na filtracji i ekstrakcji. Wykorzystał tą wiedzę projektując urządzenie do parplakat promujący Chemex z czasów drugiej wojny światowejzenia kawy. Sam Chemex to w zasadzie kolba laboratoryjna z dodanym dziubkiem oraz kanalikiem odpowietrzającym. Wynalazca często żartował, że inni chemicy mogą się czuć odrobinę urażeni po tym, co zrobił z ich sprzętem laboratoryjnym. Kanalik odpowietrzający został dodany, aby powietrze wypychane z kolby przez skapującą kawę mogło łatwo ulotnić się obok filtra z laboratoryjnego papieru do filtracji. Na szklanej ściance urządzenia znajduje się powietrzny bąbel, który wygląda jak skaza w produkcji, nic bardziej mylnego ? jest to miarka wskazująca połowę objętości dzbanka. Autor tego wynalazku nie pozostawiał spraw przypadkowi, wszystko jest zaprojektowane i przemyślane, jak choćby wymyślona przez Schlumbohma nazwa ?Chemex? – która jest zastrzeżonym w Stanach Zjednoczonych znakiem handlowym.

Ikona świata kawy gourmet

Chemex już w chwili wypuszczenia na rynek stał się ikoną. W 1942 roku został wpisany na listę ?Przedmiotów Użytecznych w czasie wojny? za prostotę wykonania oraz użycie materiałów nie priorytetowych w czasie wojny. W parę lat później znalazł się między innymi w kolekcji Nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Chemex - różne rozmiaryDziś Chemex jest nadal równie funkcjonalny i piękny jak 70 lat temu. Wygląd jest niewątpliwie urzekający: szkło połączone z drewnem i obiązane rzemykiem. Tajemnicą wyśmienitej kawy parzonej w tym urządzeniu jest specjalny, opatentowany filtr papierowy, który pozwala kawie zachować czystość smaku ? przepuszczając wszystkie pożądane związki aromatyczne, a wyłapując te psujące smak.

Wydaje mi się, że Chemex zyska na popularności również w Polsce. Coraz większa liczba osób zainteresowanych dobrą kawą gourmet nie będzie mogła przejść obojętnie obok tego urządzenia. Parząc kawę w tym urządzeniu masz kontrolę nad wszystkimi elementami procesu: ilością kawy, temperaturą wody i czas parzenia. Chemex pozwala wydobyć to, co najlepsze w kawie specjalistycznej ? jej charakter, zdefiniowaną kwasowość, skomplikowany smak i aromat oraz elegancki posmak. Ciało może być odrobinę lżejsze niż w przypadku kawy parzonej na przykład w kawiarce francuskiej, jednak z całą pewnością całkowita czystość (brak fusów) naparu zadowoli wiele osób.

Kawowe źródła

 1. wikipedia.org
 2. tmagazine.blogs.nytimes.com/2010/04/22/ristretto-chemex/
 3. coffeesupreme.com/blog/3117/form-is-function-the-chemex-story
 4. chemexcoffeemaker.com
 5. fot. materiały promocyjne Chemex Coffeemakers

Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga