Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Raport z Rynku Kawy ICO – rok 2013

pocztakawowa.com - Świat kawyW minionym tygodniu ICO ogłosiła swój doroczny raport na temat rynku kawy. Ogólne wnioski są następujące.

Miniony rok był rekordowy pod względem zbiorów. Nadal w przeważającej większości produkowana jest kawa arabika i należy zaznaczyć, że wzrost produkcji jest generowany głównie przez kawowce tej odmiany. Należy zauważyć rosnące znaczenie dla światowej produkcji regionu Azji i Oceanii, nieprzerwaną hegemonię Ameryki Południowej, z Brazylią na czele oraz słabnącą pozycję Ameryki Środkowej. Ta ostatnia ucierpiała znacznie w ciągu minionego roku ze względu na epidemię rdzy kawowej i jako jedyny region zanotowała spadek produkcji w stosunku do roku ubiegłego.

Rosnące kolejny rok z rzędu zbiory wywołują nacisk na obniżkę cen kawy na rynkach. Może to spowodować w dłuższej perspektywie, zmniejszenie nakładów inwestycyjnych przez producentów, a w efekcie spadek produkcji i wzrost cen.

Należy również zauważyć, że rośnie światowa konsumpcja kawy. Za ten wzrost odpowiedzialne są rynki wschodzące takie jak Chiny czy Indie oraz rynki wewnętrzne krajów eksporterów kawy, w szczególności Brazylii.

Pełen raport dostępny jest w języku angielskim tutaj.

Kawowe źródła:

 1. ICO Annual Review 2012/13.

By

Raport z rynku kawy – listopad 2013

Strzałka z kawy świeżopalonej wskazująca spadki cen na rynku kawy

Miesiąc październik, był kolejnym miesiącem spadków na rynkach kawy. Wszystkie cztery wskaźniki cen kawy straciły na wartości w ciągu minionego miesiąca. Uśredniony miesięczny wskaźnik cen kawy ICO utrzymywał się na najniższym poziomie od marca 2009 roku. Nadal nie widać końca fali spadków cen kawy, jaka ma miejsce od przeszło dwóch lat.

Pomimo nieznacznego spadku we wrześniu, łączny eksport w roku produkcyjnym 2012/13 osiągnął rekordowe 110,2 miliona worków. Na łączny wynik skadało się 68,5 milionów worków Arabiki i 41,7 milionów worków Robusty. Łączna produkcja dla roku 2012/13 jest również rekordowa i osiągnie najprawdopodobnie poziom 145,2 milionów worków. Światowa konsumpcja kawy w roku kalendarzowym 2012 jest szacowana na 142 milionów worków, co oznacza wzrost 2,4% rok do roku.

Jest jeszcze za wcześnie na szacunki dotyczące światowej produkcji kawy w roku produkcyjnym 2013/14, który właśnie rozpoczyna we wszystkich krajach eksportujących kawę, ale pewne dane sugerują spadki produkcji u największych producentów. Przyszły rok w Brazylii jest rokiem przestępnym producji – co oznacza niższe zbiory niż w roku minionym, a szkody wyrządzone przez epidemię rdzy kawowej w Ameryce Środkowej będą w przyszłym roku bardziej odczuwalne. Ponadto należy zauważyć, że utrzymujące się niskie ceny kawy na rynkach zniechęcają farmerów do inwestycji i utrzymywania dużych areałów, co może negatywnie odbić się na wysokości przyszłorocznej produkcji.

Więcej informacji z rynku kawy możecie znaleźć w najnowszym Raporcie ICO, który dostępny jest tutaj.

Kawowe źródła:

1. ico.org

By

Nowe trendy w konsumpcji kawy na świecie

pocztakawowa.com - Świat kawyMiędzynarodowa Organizacja Kawy (ICO) zorganizowała niedawno seminarium na temat nowych trendów w spożyciu kawy na świecie. Zidentyfikowane zostały istotne aspekty rynku kawy, które będą miały wpływ zarówno na popyt jak i podaż kawy w przyszłości.

Poniżej znajdziesz wiele ciekawych i zaskakujących faktów na temat szybko rosnących rynków kawy jak np. Korea, Rosja, Wietnam, Chiny, Kolumbia, przedstawionych podczas dyskusji przez osoby profesjonalnie zajmujące się produkcją i obrotem kawą oraz opis rynku brazylijskiego dla porównania z pozostałymi rynkami wschodzącymi.

Rynek kawy w Korei

 • Koreański rynek kawy wart jest 3,7 mld dolarów amerykańskich. Składają się na to trzy główne trendy: kawa rozpuszczalna (39% obrotów), kawiarnie (37%) oraz gotowe użycia preparatów do kawy (24%).
 • Kawa ziarnista palona, która w 2007 roku posiadała tylko 5% udziału w rynku, stanowi obecnie 15% rynku.

 • Kultura picia kawy rozwija się w Korei bardzo szybko wśród młodzieży; obecnie istnieje w kraju ponad 16 tysięcy kawiarni, zdecydowana większość należy do lokalnych marek i nie jest częścią międzynarodowych sieci.

Rynek kawy w Rosji

 • Spożycie kawy w Rosji wzrosło o 11% w ciągu ostatnich 8 lat.

 • Roczna konsumpcja kawy wynosi 3.6 mln worków, co daje średnio 800 gramów na mieszkańca ? co pokazuje, ze jest to rynek z dużym potencjałem wzrostu.

 • Kawa rozpuszczalna odpowiada za 70% rynku, z ogromną preferencją dla produktów liofilizowanych oraz mieszanek typu „3w1″.

 • Kawa ziarnista jest produktem marginalnym, postrzeganym jako produkt dla smakoszy i zbyt kosztownym dla większości mieszkańców.

Rynek kawy w Chinach

 • Konsumpcja kawy jest głównie napędzana przez kawę rozpuszczalną oraz kawiarnie.

 • Kawa rozpuszczalna odpowiada prawie za 100% konsumpcji w domach.

 • W 2000 roku w całych Chinach było zaledwie około 2 tys. lokali serwujących kawę, dziś jest około 15 tys. kawiarni, należących zarówno do sieci krajowymi, jak i międzynarodowych.

Rynek kawy w Wietnamie

 • Rozwój gospodarczy, rosnąca klasa średnia i młoda populacja przyczynia się do wzrostu konsumpcji kawy, zwłaszcza mieszanek kaw rozpuszczalnych typu „3w1″.

 • Pomimo silnej pozycji lokalnych sieci kawiarni takich jak Trung Nguyen, międzynarodowe sieci otwierają coraz to nowe kawiarnie w Wietnamie w ostatnich latach, sieci takie jak Coffee Bean & Tea Leaf, Gloria Jean czy Starbucks, który otworzył swój pierwszy lokal w mieście Ho Chi Minh w lutym tego roku.

Rynek kawy w Kolumbii

 • Krajowe spożycie kawy, który zmniejszyło się od 2000 roku, od 2010 roku wznowiło swój wzrost głównie dzięki staraniom Café Toma ? programu promocyjnego realizowanego przez koalicję firm produkcyjnych.

 • Konsumpcja rośnie około 1% rocznie.

 • Podstawową formą kawy spożywaną przez Kolumbijczyków jest kawa mielona, ale trzeba zaznaczyć, że kawa rozpuszczalna zyskuje na popularności.

Rynek kawy w Brazylii

 • Drugi na świecie rynek spożycia kawy (ponad 20 milionów worków) i nie jest to nowy rynek, ale spożycie wzrasta w tempie charakterystycznym dla rynków wschodzących o 3% rocznie.

 • Rynek jest zdominowany przez kawę mieloną, następuje również szybki wzrost konsumpcji poza domem.

 • Espresso jest napojem o najszybciej rosnącym spożyciu wśród Brazylijczyków ze względu na jego wszechobecność w lokalnych cukierniach, kawiarniach i biurach.

 •  Producenci kapsułek oraz urządzeń do ich zaparzania agresywnie wchodzą na rynek i są przyjmowane przez klasę średnią i wyższą.

Podsumowanie tendencji na rynku kawy

Powyższe tendencje ? większe zapotrzebowanie na Robustę do produkcji kaw rozpuszczalnych niż Arabiki dla kawiarni ? wskazuje, że są bardzo mocne podstawy dla ekspansji podaży Robusty w najbliższej przyszłości. Należy jednak zwrócić uwagę, że rynki wschodzące odpowiadają za niewielki procent globalnego spożycia kawy, a kawy rozpuszczalne nadal stanowią zaledwie jedną szóstą światowej konsumpcji. Niemniej jednak tendencja wzrostu spożycia Robusty jest potęgowana przez jej rosnące użycie w mieszankach kaw mielonych, mające na celu niepodnoszenie cen kawy. Ma to miejsce zwłaszcza w krajach nadal dotkniętych kryzysem, takich jak tradycyjne rynki kawy jak Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia.

Wysokiej jakości kawy specjalistyczne przyszłością rynku

Jasne perspektywy dla Robusty niekoniecznie oznacza ponurą perspektywę dla Arabiki. Światowa konsumpcja będzie w dalszym ciągu rosnąć w stałym tempie około 2% rocznie lub więcej. Chociaż popyt na Robustę może rosnąć szybciej, wolniejszy wzrost Arabiki opiera się na znacznie większej bazie. Zjawisko, które ma teraz miejsce to zastępowanie przede wszystkim gorszej jakości Arabik przez ziarna Robusty. Prawdopodobny i jedyny scenariusz wzrostu podaży w chwili obecnej i w najbliższej przyszłości to ciągłe poprawianie jakości ziaren zarówno w przypadku Arabiki jak i Robusty.

Kawowe źródła:

 1. tłumaczenie własne na podstawie: www.coffeeclubnetwork.com/archives/391
 2. fot. www.pocztakawowa.com ? wszelkie prawa zastrzeżone.
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga