Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Bonaverde, czyli super świeża kawa

bonaverde pierwszy na swiecie ekspres, który wypala ziarna kawy

Pod koniec 2013 roku spore zainteresowanie na platformie crowdsourcingowej Kickstarter zyskał projekt Bonaverde ? ekspres do kawy, który jest jednocześnie piecem i młynkiem. Oczywiście połączenie młynka z ekspresem do kawy nie jest żadną nowością. Czy jednak dodanie możliwości wypalania zielonych ziaren kawy jest dobrym pomysłem? W Poczcie Kawowej mamy lekkiego kręćka na punkcie świeżości naszej kawy, dlatego szczerze zainteresował nas projekt młodych Berlińczyków. Spójrzmy zatem jak działa to cudo, które na Kickstarter, zamiast zakładanych 135 tysięcy dolarów, zebrało prawie 700 tys.

Palenie i zaparzanie ziaren kawy

Podłączasz swój ekspres do prądu, zielone ziarna kawy wrzucasz do pojemnika w górnej części, która jest mikro piecem do wypalania kawy, posiadającym 5 różnych ustawień palenia. Ziarna zaczynają obracać się wewnątrz urządzenia, podgrzewane przez elektryczne grzałki. Gdy osiągają pożądany poziom wypalenia, włącza się wentylator, który chłodzi wypalone ziarna powietrzem. Cały proces palenia jest filtrowany, także do użytkownika docierają tylko te przyjemne zapachy palenia kawy, bez dymu i ?smrodu?. Ekspres wyposażony jest ponadto w żarnowy młynek, którego poziom mielenia również można regulować. Jeżeli chodzi o sam proces parzenia kawy, nie ma w nim nic innowacyjnego. Zwykły przelewowy ekspres z papierowym filtrem, jaki większość z Was ma zapewne w domu.

Bonaverde ma solidną konstrukcję i tradycyjny niemiecki toporny design. W sumie nie jest to jakaś rewalcja, poza faktem, że w jednej obudowie upchnięto trzy urządzenia, które moim zdaniem, nie powinny być razem. Opinię tę podziela zresztą wielu ekspertów.

szkic ekspresu do kawy Bonaverde

Palenie kawy to sztuka

W czym zatem tkwi problem? Po pierwsze, tak jak w innych „automatach” do domowego palenia kawy, które mogą podobno być obsługiwane przez przedszkolaki, ustawienia palenia są dość standardowe. Ziarna kawy przecież nigdy nie są jednakowe, różnią się wielkością, wilgotnością, twardością. Osoba wypalająca kawę musi użyć swoich umiejętności i wieloletniego doświadczenia, aby wydobyć z palonych ziaren pełnię smaku. W przypadku automatu kawa palona jest jednakowo, trudno więc mówić o wydobywaniu czegokolwiek wartościowego.

Zbyt świeża kawa

Po drugie, nadmierna świeżość kawy w przypadku ?Bonaverde? nie poprawia jej jakości. Ziarna kawy są zbyt świeże. Wszystko co dobre wymaga czasu ? tak jak wino czy whisky wymagają leżakowania, ziarna kawy wymagają około 24 godzin, aby zawarte w nich tłuszcze oraz gazy ?uspokoiły się?. Czas ten potrzebny jest na wykształcenie się w pełni profilu smakowego kawy. Każdy szanujący się barista lub ?palacz? powie wam, że kawa zaparzona zbyt szybko po wypaleniu nie będzie smakowała tak jak powinna.

Kawowy marketing

elementy składowe ekspresu wypalającego ziarna kawy bonaverde

Co zatem takiego genialnego jest w całym tym pomyśle? W mojej opinii jest to marketing. Nakłonienie rzeszy ludzi, aby wsparli projekt swoimi ciężko zarobionymi dolarami, wymaga sporych umiejętności na tym polu. Hans i Felix potrafią to robić jak mało kto. Przy odrobinie chęcie przecież wszystko można sprzedać…

Kawowe źródła:

  1. http://www.wired.com/gadgetlab/2013/12/coffee-roaster/

  2. http://portlandfoodanddrink.com/roasts-grinds-brews-new-bonaverde-coffee-maker-raises-questions/

  3. http://www.kickstarter.com/projects/jimguldi/worlds-first-roast-grind-brew-coffee-machine

  4. http://techcrunch.com/2013/11/30/in-which-we-make-coffee-with-the-founders-of-bonaverde-a-machine-that-roasts-grinds-and-brews/

  5. http://techcrunch.com/2013/11/12/help-make-a-tabletop-coffee-brewer-grinder-and-roaster-a-reality/

  6. http://www.gizmag.com/bonaverde-coffee-maker/29752/

  7. http://www.coolhunting.com/food-drink/bonaverde-coffee-machine.php

  8. http://coffeegeek.com/forums/coffee/homeroast/649618

By

Briggo Coffee Haus ? automaty z kawą gourmet

kawa speciality w kubku jednorazowym od Briggo CoffeeAmerykańska firma Briggo Coffee wprowadza na rynek nowy automat do kawy, który jak twierdzą przedstawiciele firmy zrewolucjonizuje jakość kawy oferowanej na tym rynku. Jeżeli zdarzyło się wam skusić na kawę z takiej maszyny, podobnie jak ja wiecie, że nie smakuje ona najlepiej. Czasem jest jednak ostatnią deską ratunku dla spragnionego kawosza. Briggo Coffee planuje umieszczać swoje automaty w pierwszej kolejności na lotniskach i dworcach. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, chcą zapewnić podróżnym kawę, jaka dotychczas dostępna była tylko w kawiarniach.

Nowy "coffee-haus" od Briggo Coffee

Kawiarania zatrudniająca roboty

Briggo Coffee szczyci się ogromnym doświadczeniem na rynku kaw speciality i takie właśnie ziarna mają się znaleźć w ich nowocześnie zaprojektowanych „coffee-hausach”. Studio projektowe Fuse-project, które stworzyło projekt wizualny automatów, wyposażyło te zautomatyzowane kawiarnie w ekran dotykowy umożliwiając klientom dokonanie wyboru pomiędzy kilkoma wersjami napoju: americano, cappuccino, mocha, mrożone latte i wiele innych. W ofercie dostępna jest również szeroka gama opcji dodatkowych takich jak dodatkowa porcja espresso, mleko sojowe lub syropy smakowe. Użytkownicy mogą również dobrać ilość mleka dokładnie według własnych upodobań.

aplikacja na smartfona do zaparzania kawy

Kawy speciality oferowane za dotknięciem ekranu smartfona

Automaty Briggo Coffee umożliwiają również zamówienie kawy poprzez specjalną aplikację dostępną na smartfony, która nie tylko pozwala na płatności online za kawę przygotowaną w automacie, ale również jest swego rodzaju kartą lojalnościową, która automatycznie pozwala na odebranie każdej jedenastej kawy za darmo. parzą kawę jakości speciality i są w stanie nawet przyjmować zamówienia złożone przy użyciu smartfonów.

Lepsza kawa z automatu

Jak tylko przypomnę sobie tą lurę, którą musieliśmy pić na studiach, żeby nie zasnąć na wykładach. Może wkrótce firma dotrze ze swoją ofertą do Polski… Oh, rozmarzyłem się.

Możecie również obejrzeć filimik o Briggo Coffee-Haus na naszym kanale YouTube:

Kawowe źródła:

  1. briggo.com
  2. zdjęcia: briggo.com

By

Impress Coffee Brewer – termos i kawiarka w jednym

Impress Coffee Brewer - termokubek i kawiarka w jednymImpress Coffee Brewer to termos i kawiarka w jednym, który oferuje wygodę przenośnego kubka termicznego oraz smak i aromat kawy parzonej w domu. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność kaw parzonych takimi metodami jak French Press, czy AeroPress, nie może dziwić propozycja urządzenia przenośnego, zapewniająca kawę parzoną w ten sposób.

Urządzenie, stworzone przez firmę Gamila, składa się z trzech łatwych do czyszczenia części. Zmieloną kawę wsypujemy do zewnętrznej części i zalewamy gorącą wodą i pozwalamy kawie się zaparzyć. Następnie wsuwamy wewnętrzny pojemnik, który wypełnia się kawą, jednocześnie oddzielając fusy od kawy, co chroni kawę przed zbyt długim zaparzaniem i nabraniem cierpkiego smaku. Po ustawieniu wewnętrznego pojemnika pokrywa z otworem do picia jest następnie zakręcana na górze. Otrzymujemy w ten sposób termo-kubek, który jest wystarczająco duży, aby pomieścić jeden kubek kawy.

Propozycja jest z całą pewnością ciekawa, biorąc pod uwagę, jak często kawa na wynos nie smakuje tak, jak powinna smakować dobra kawa. Dla zainteresowanych podaje ich stronę internetową

 Kawowe źródła:

 http://shop.gamilacompany.com/impress/features/

Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga