Według najnowszych danych opracowanych przez Euromonitor Polska jest w czołówce krajów o najwyższym spożyciu kawy na Świecie. W naszym kraju krąży wiele opinii na temat wpływu kawy na ludzki organizm. Poczta Kawowa postanowiła sprawdzić, które z nich są prawdziwe.
Kawa powoduje nadciśnienie.
Fałsz. Kofeina zawarta w kawie podnosi ciśnienie krwi. Jest to jednak tylko chwilowy efekt. Badania naukowe nie wykazały, aby regularne spożycie kawy wywoływało nadciśnienie. Lekarze sugerują jednak, aby osoby z tą chorobą, które lubią kawę, przestawiły się na kawę bezkofeinową.
Kawa podnosi poziom cholesterolu
Prawda. Ziarna kawy zawierają składnik podnoszący poziom cholesterolu we krwi ? cafestol. Jeżeli pijesz kawę rozpuszczalną lub kawę przepuszczoną przez papierowy filtr (V60, Chemex), napar będzie zawierał znikome ilości cafestolu. Jednakże tradycyjnie stosowane w Polsce metody parzenia kawy, wymagają moczenia zmielonych ziaren w gorącej wodzie i tak zaparzona kawa może zawierać znaczne ilości cafestolu. Regularne spożywanie kawy przyrządzanej w ten sposób może podnosić poziom złego cholesterolu o około 10% i zwiększać ryzyko ataku serca. Dla porównania warto zauważyć, że badania naukowe wykazały, iż regularne spożywanie filtrowanej kawy, nie zwiększa ryzyka chorób serca i udaru.
Kawa zapobiega depresji
Prawda. Wstępne wyniki badań wykazały, iż regularne spożywanie kawy pomaga zapobiegać depresji. Badania nawyków żywieniowych i ich wpływu na ludzki organizm przeprowadzone na grupie 200 tys. kobiet i mężczyzn przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że spożywanie kawy zmniejsza ryzyko samobójstwa o 50 procent w stosunku do osób pijących kawę bezkofeinową lub w ogóle niepijących kawy.
Kawa może spowodować poronienie.
Prawda. Spożycie znacznych ilości kawy w ciąży zostało powiązane z poronieniami i niską wagą dziecka po urodzeniu. Płód nie potrafi sobie poradzić z rozkładem kofeiny, a badania wykazały, że bez problemów przenika ona przez łożysko. Aby zmniejszyć ryzyko, lekarze często zachęcają kobiety w ciąży do spożywania nie więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie (lub 2 filiżanek herbaty).
Kawa zawiera dużo kalorii.
Fałsz. Czarna kawa bez cukru zawiera tylko 2 kalorie, także trudno winić ją o przybieranie na wadze. Jednak wszelkie dodatki do kawy w postaci cukru, słodzików, syropów, śmietanek itp. mogą znacznie podnieść ten wskaźnik. Dla przykładu kawa ze śmietanką będzie miała już ponad 100 kalorii, a dodanie cukru jeszcze bardziej zwiększy ten wynik. Spotykane w sieciowych kawiarniach odmiany frappucino czy latte mogą dojść do 500 kalorii, ale czy to jeszcze jest kawa czy już deser o smaku kawy?
Kawa powoduje cukrzycę.
Fałsz. Osoby pijące kawę regularnie wydają się mieć niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Ciekawe, że pozytywny wpływ został zauważony zarówno u osób pijących zwykłą, jak i bezkofeinową kawę, co sugeruje, że inny niż kofeina składnik kawy odpowiada za ten efekt. Podejrzani to kwas chlorogenowy lub trygonelina. Na razie brak jest jednak pogłębionych badań, które rozwiałyby wątpliwości.
Kawa powoduje Chorobę Parkinsona

Fałsz. U mężczyzn regularnie pijących duże ilości kawy zauważono zmniejszone ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Testy przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że kofeina zapobiega obumieraniu komórek nerwowych, które produkują neurotransmiter dopaminę, co jest podstawowym problemem u chorych na chorobę Parkinsona.
U kobiet związek pomiędzy spożyciem kofeiny a Chorobą Parkinsona jest bardziej skomplikowany. Jak wykazały badania naukowe, kofeina ma pozytywny wpływ na kobiety, które nie przyjmowały estrogenu, natomiast nie zauważono go u kobiet, które poddały się kuracji hormonalnej.
Już dziś zapraszam do zapoznania się z drugą częścią artykułu, dostępną na blogu za kilka dni.
Kawowe źródła:
- http://qz.com/166983/where-the-worlds-biggest-coffee-drinkers-live/
- http://www.cbsnews.com/pictures/coffee-and-your-health-latest-findings/3/
- http://www.ico.org/copijountries/poland.pdf
- http://en.wikipedia.org/wiki/Cafestol
- http://psychcentral.com/blog/archives/2013/07/28/is-coffee-the-new-cure-all-for-depression-suicide/
- http://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080121080402.htm
- http://en.wikipedia.org/wiki/Trigonelline
- ryc. Cholesterol oraz Parkinsons disease, aut. BruceBlaus, lic. cc a 3.0 u
Najnowsze komentarze