Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Umiarkowane spożycie kawy nie powoduje odwodnienia

czarna kawa w białej filizance z ziaren swiezo palonej arabikiPowszechnie uważa sie, że picie kawy powoduje częste wizyty w toalecie i zwiększoną potrzebę oddawania moczu, okazuje się jednak, że nie jest to naukowo potwierdzona prawda. Jak dowodzą wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Birmingham z Wielkiej Brytanii umiarkowane spożycie kawy nie powoduje odwodnienia organizmu człowieka.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Birmingham polegały na podawaniu 50 mężczyznom 4 kubków kawy lub 4 kubków wody przez okres 3 dni. Następnie po okresie 10 dni grupy były zamieniane i osoby pijące kawę piły wodę, a te które  wcześniej spożywały tylko czystą wodę tym razem piły 4 kubki kawy przez 3 dni.

Naukowcy przeanalizowali poziom nawodnienia organizmów uczestników badania po obu okresach mierząc masę ciała i poziom wody w organizmach badanych osób. Nie stwierdzili zmian w poziomie wody w organizmie, niezależnie od tego czy osoba piła wodę czy kawę.

Badania zostały sfinansowane przez organizację non-profit – Institute for Scientific Information on Coffee (Instytut na Rzecz Naukowej Informacji nt. Kawy, tłum. autora). Jakkolwiek instytut nie miał żadnego wpływu na zastosowaną metodę naukową oraz wyniki badań, warto wspomnieć, że członkami ISIC są miedzy innymi Nestle i illyCoffee.

A jakie jest Wasze zdanie, czy słusznie uważa się że kawa odwadnia organizm? Dajecie wiarę naukowcom z Anglii?

Kawowe źródła:

  1. www.huffingtonpost.com
  2. www.plosone.org
  3. www.eurekalert.org

 

Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga