Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

10 faktów, o których każdy kawosz wiedzieć powinien…

Wyśmienita świeżo palona kawaCzy budzisz się z rana i pierwsze, o czym myślisz to kawa? W ciągu dnia wypijasz kilka małych czarnych? Nie ma dla Ciebie nic przyjemniejszego niż aromat świeżo zmielonej kawy? Nie możesz się oprzeć tej cudownej woni naparu? No cóż, musisz zapoznać się z kilkoma faktami…

1. Nie ma nic lepszego niż filiżanka kawy z rana.

200 mililitrowa filiżanka kawy zawiera około 135 mg kofeinyKażde 200ml kawy zawiera około 135 mg kofeiny, w zasadzie tylko o nią Nam chodzi, prawda? Ale pamiętajmy, że kawa arabika zawiera mniej kofeiny, robusta może zawierać nawet dwukrotnie więcej. Jeżeli oczywiście lubisz pić kawę z dużego kubka (a kto nie lubi?), spożyjesz odpowiednio więcej kofeiny.

2. Chwileczkę, czy na pewno kawa z rana jest taka dobra.

kawa zaraz po przebudzeniu nie jest najlepszym pomysłem, jak dowodzą badaniaJak pokazują najnowsze badania – picie kawy zaraz po przebudzeniu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy spożywać kawy w czasie gdy mamy podwyższony poziom kortyzolu (inaczej zwany hormonem stresu). Hormon ten jest odpowiedzialny za pobudzenie i jego poziom zaraz po przebudzeniu jest bardzo wysoki. Dlatego nie należy pić kawy z rana, chociaż wszystkim nam wydaje się, że powinniśmy.

3. Z pierwszą filiżanką kawy lepiej zaczekać jakieś 2-3 godziny od momentu przebudzenia

kawa najlepsza jest około 2 godzin po przebudzeniuU większości ludzi poziom kortyzolu jest najwyższy pomiędzy 8 a 9 rano, następnie pomiędzy południem a 13 i później od 17:30 do 18:30. Może warto więc zaczekać, aż minie pierwsza kortyzolowa górka i dać sobie „kofeinowego kopa” w chwili, gdy nasz naturalny poziom pobudzenia zacznie spadać. Teraz mamy wymówkę dla szefa dlaczego zaczynamy dzień pracy od kawy – po prostu chcemy być bardziej produktywni…

4. Kofeina zaczyna działać po około 5 minutach od pierwszego łyku kawy. Na początku poczujemy się mniej zmęczeni i bardziej pobudzeni.

Kawa zaczyna działać około 5 minut od wypicia, najbardziej działa około 30 minut po wypiciuKofeina jest podobna w budowie do związku chemicznego wytwarzanego przez mózg zwanego adenozyną. Adenozyna zazwyczaj łączy się z receptorami w mózgu spowalniając działanie komórek i powodując senność. Po wypiciu kawy kofeina jednakże „ogłupia” wcześniej wspomniane receptory łącząc się z nimi i blokując tym samym adenozynę. Kofeina jak wszyscy wiemy, nie powoduje senności i dlatego po wypiciu kawy jesteśmy bardziej ożywieni.

5. Kawa może również wpływać pozytywnie na aktywność fizyczną wymagającą wytrzymałości.

maratończycy spożywają kofeinę, która poprawia wydolnmośćDlatego niektórzy maratończycy spożywają kofeinę. Należy być jednak ostrożnym, gdyż zdarzały się nieliczne przypadki zasłabnięć i śmierci wśród biegaczy zażywających preparaty z kofeiną. (brak jest jednak potwierdzenia bezpośredniego związku pomiędzy kofeiną a przyczyną śmierci).

6. Chyba, że już jesteśmy w stanie głodu kofeinowego.

stan głodu kofeinowego może powodować bóle głowyJeżeli pijesz kawę regularnie, kilka razy w ciągu dnia, z czasem Twój mózg adaptuje się wytwarzając więcej receptorów adenozynowych, aby adenozyna miała gdzie się „podłączyć” i zmusić Cię do uczucia zmęczenia. Takie zachowanie naszego organizmu powoduje, że z czasem potrzebujesz coraz więcej kawy, aby osiągnąć ten sam efekt.

Jeżeli zdarzy Ci się długotrwałe odstawienie kawy, możesz odczuwać typowe objawy głodu. Najczęstszym objawem jest nieznośny ból głowy. W najnowszym podręczniku statystyczno-diagnostycznym Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrii „głód kofeinowy” został sklasyfikowany jako zaburzenie psychiczne.

Jeżeli masz problem z nadużywaniem kawy (a kto nie ma), picie kawy przywróci Cię jedynie do normalnego stanu pobudzenia.

Jak wynika z badań opublikowanych w 2010 roku poziom pobudzenia osób pijących kawę regularnie spada, gdy nie spożywają oni kofeiny, a picie kawy jedynie przywraca ten poziom do naturalnego stanu.

7. Efekty pobudzające wynikające z picia kawy są najsilniejsze po około 30 minutach po spożyciu.

kawa daje największego kopa około 30 minut po spożyciuBardziej pobudzony już nie będziesz się czuł. Tak więc korzystaj z tego. Nie zmienia tego fakt, że połowiczny rozkład kofeiny zajmuje naszemu organizmowi od 4 do 6 godzin.

Oznacza to, że jeżeli wypiłeś filiżankę kawy zawierającą 200 miligramów kofeiny o godzinie 10 rano, 100 miligramów kofeiny będzie najprawdopodobniej krążyło w Twoim organizmie o godzinie 16:00. Dlatego, jeżeli lubisz pić popołudniową kawę, możesz mieć problemy z zaśnięciem wieczorem.

8. Za dużo kofeiny – oznacza problemy ze snem

kawosz bez kawy zasypiaZa dużo kofeiny może powodować problemy ze snem. Będzie Ci trudniej zasnąć, sen będzie płytszy i będziesz spać krócej. A przez to następnego dnia będziesz jeszcze bardziej zmęczony.

9. Na zmęczenie jedna rada – więcej kawy

pusta filizanka kawyOczywiście możesz też spróbować zerwać z kofeinowym nałogiem… Ale kogo ja chcę oszukać?

10. Oby nie za dużo kawy

Nie powinieneś przekraczać 60 filiżanek kawy w ciągu kilku godzin. Śmiertelna dawka kofeiny dla dorosłego człowieka to 10 gramów, co odpowiada ponad 12 litrom kawy arabiki i 6 litrom kawy robusty. Ja nie dałbym rady, nawet jeżeli byłaby to Jamaica Blue Mountain czy Hawai Kona. Ale może się ktoś na taki wyczyn porwać, warto więc wiedzieć, żeby nie przesadzić…

Kawowe źródła:

  1. science.howstuffworks.com/caffeine4.htm
  2. medium.com/the-magazine/ae6976d0be47
  3. blogs.smithsonianmag.com/science/2013/08/this-is-how-your-brain-becomes-addicted-to-caffeine/
  4. newsfeed.time.com/2013/05/31/caffeine-withdrawal-is-now-a-mental-disorder/
  5. www.theguardian.com/science/2010/jun/02/drinking-coffee-alert-caffeine
  6. www.nature.com/npp/journal/v35/n9/abs/npp201071a.html
  7. science.howstuffworks.com/caffeine5.htm
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga