Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Portoryko – zapomniany producent świetnej kawy

Flaga Portoryko namalowana na ziarnach wyśmienitej kawy Yuano SelectoPierwsze uprawy kawy pojawiły się na Portoryko w 1736 roku, sadzonki zostały przywiezione na wyspę przez hiszpańskich osadników. Kawa nie zrobiła tu początkowo takiej kariery jak chociażby na Jamajce. Przez cały wiek XVIII była uważana, za uprawę drugiej kategorii, mieszkańcy wyspy skupiali się na żyznych dolinach i uprawie trzciny cukrowej oraz zbóż.

Początek wieku XIX przyniósł wojny napoleońskie w Europie, ich konsekwencją była między innymi masowa emigracja ludności z Kostaryki – francuskiej wyspy na Morzu Śródziemnym. Imigranci z Kostaryki po przybyciu na Portoryko, nie zostali przyjęci z otwartymi rękami przez dotychczasowych mieszkańców. Wszystkie urodzajne tereny w dolinach zostały już zajęte przez potomków hiszpańskich kolonizatorów, dlatego też nowo przybyli zostali zmuszeni, aby poszukać sobie innych terenów do osiedlenia się.

Wzrost produkcji i znaczenia luksusowej kawy z Portoryko

Znaleźli je w południowo-zachodnich górach wyspy, nieopodal miasta Yauco. Warunki tam panujące nie sprzyjały zbytnio tradycyjnym uprawom. Zdeterminowani farmerzy postanowili spróbować z kawą, która do tej pory stanowiła zaledwie margines produkcji rolnej Portoryko. Tereny położone na wysokościach około 1000 metrów nad poziomem morza sprzyjały uprawie kawowców. Do roku 1860 rejon Yauco stał się dominującym w produkcji kawy, a do końca XIX wieku, wyspa była znaczącym graczem na międzynarodowym rynku kawy. W roku 1898 dwa potężne huragany niemal doszczętnie zniszczyły uprawy kawy na wyspie. Plantatorom zajęło ponad dwa lata, aby powrócić do normalnej produkcji kawy.

Wiek XX – upadek wyśmienitej kawy

Koniec XIX wieku i początek XX to okres skrajnie niesprzyjający produkcji kawy na Portoryko. W tym czasie kontrolę nad wyspą przejęły Stany Zjednoczone, co spowodowało załamanie się eksportu kawy do Europy. Kawa z Portoryko nie była już traktowana jako produkt kolonialny i została obłożona wysokim cłem. Rynek amerykański, również nie był dostępny dla producentów kawy z Puerto Rico, ze względu na długookresowe umowy pomiędzy USA i Brazylią na dostawę kawy.

Portoryko Yuano Selecto – kawa luksusowa

Gdy już wydawało się, że kawa z Portoryko nigdy nie powróci, w latach 80-tych XX wieku, Jamie Fortuno – absolwent Harvardu i ekspert od marketingu, wraz z konsorcjum farmerów z Rejonu Yuanto postanowił wznowić produkcję kawy. W tamtym okresie nastąpił wzrost zainteresowania konsumentów w Stanach Zjednoczonych kawami specjalistycznymi, to właśnie chciał wykorzystać Fortuno. Proponując klientom w USA luksusową kawę z Portoryko – Yuano Selecto. Kawy na Portoryko są nadal uprawiane w tradycyjnym rejonie w południowo-zachodnich górach, w okolicy miasta Yuano.

Jaki charakter ma kawa gourmet z Portoryko?

Stosowane odmiany to głównie Arabica Bourbon oraz inne lokalne odmiany Arabiki. Uprawy położone są na wysokościach 1000 metrów nad poziomem morza. Kawy z Portoryko mają typowy karaibski charakter. Są łagodne, jednak posiadają swoją moc, w smaku aromatyczne z owocową słodkością.

Problemy kawy specjalistycznej z Portoryko

Kawy z Portoryko pomimo swojej niewątpliwie romantycznej i bogatej historii nie mają przed sobą świetlanej przyszłości. Wiele czynników świadczy przeciwko nim, ale najbardziej znamienny jest chyba brak rąk do pracy. Górskie tereny położenia upraw, wymagają dużych nakładów pracy ręcznej, ponadto położenie wyspy na terenie Stanów Zjednoczonych, wymusza niejako amerykański poziom płac. W takich warunkach kawy te nie są w stanie konkurować z kawami z innych rejonów świata, czy choćby z innych wysp karaibskich. Kawa z Portoryko będzie zawsze droższa, nawet od dużo lepszych kaw z innych rejonów.

Kawy z tej wyspy mogą być ciekawą alternatywą dla smakosza kaw luksusowych, należy jednak zaznaczyć, że alternatywą niekoniecznie wyróżniającą się walorami smakowymi, ale z całą pewnością ceną.

Kawowe źródła:

  1. „Coffee: A Guide to Buying, Brewing and Enjoying”, Kenneth Davids

  2. sweetmarias.com

  3. wikipedia.org

  4. yscoffee.com

Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga