Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Kawy Gwatemala Volcanic San Marcos

Wulkan Tajumulco, widok z plantacji kawy Finca la Australia w departamencie San Marcos, GwatemalaKawy Gwatemala Volcanic San Marcos są uprawiane w departamencie o tej samej nazwie, położonym w południowo-zachodniej Gwatemali. Stolicą departamentu jest miasto San Marcos. Na północ od tego regionu znajduje się rejon Huejuetenango uprawiający kawę Gwatemala Highland Huehue, a na wschodzie zaś jezioro Atitlan. Departament San Marcos ma charakter wybitnie górzysty, średnie wyniesienie całego departamentu wynosi 2398 metrów nad poziomem morza.

Warunki uprawy kaw gourmet Gwatemala Volcanic San Marcos

Klimat tego regionu jest stosunkowo chłodny jak na tę szerokość geograficzną, z niewielkimi amplitudami dobowymi i temperaturą minimalną 8ºC. Jednakże średnioroczne temperatury są najwyższe spośród wszystkich regionów uprawiających kawę w Gwatemali. Jest to region o zdecydowanie najwyższych rocznych opadach, są one wyższe nawet niż w deszczowym i pochmurnym Coban, roczna suma opadów waha się pomiędzy 4000-5000 mm na metr kwadratowy. Pora deszczowa zaczyna się wcześniej niż w innych regionach – opady deszczu zaczynają się w połowie kwietnia i trwają do listopada. Największe opady występują w okresie od czerwca do września. Średnioroczna wilgotność powietrza w tym rejonie wynosi 70-80%. Znaczący wpływ na taki mikroklimat ma bliskość Oceanu Spokojnego. Uprawy położone są na zboczach pasma wulkanicznego ciągnącego się wzdłuż całej południowej Gwatemali. Gleby są młode i wulkaniczne, bogate w minerały.

Metody uprawy i obróbki kaw specjalistycznych Gwatemala Volcanic San Marcos

Uprawy w tym rejonie położone są na wysokościach pomiędzy 1200 a 1800 metrów nad poziomem morza. Uprawia się tu kawowce gatunku arabika odmiany Bourbon, Cattura lub Catuai. Zbiory trwają w porze suchej, w okresie od grudnia do marca. Tak jak we wszystkich regionach Gwatemali, ze względu na trudności związane z transportem każde gospodarstwo przeprowadza własny proces obróbki owoców. Ziarna kawy są przetwarzane metodą mokrą, wstępne suszenie ma miejsce na słońcu, jednakże ze względu na nieprzewidywalność aury, często ziarna są suszone mechanicznie.

Charakter i profil smakowy kawy premium Gwatemala Volcanic San Marcos

Kawa Gwatemala Volcanic San Marcos jest kawą wysokiej jakości. Ze względu na wysokość na jakiej znajdują się uprawy, wszystkie kawy uzyskują oznaczenie SHB – Strictly Hard Bean. Regionalna nazwa tej kawy zobowiązuje ją, aby filiżanka zaparzonej kawy miała wyraźnie kwiatowe nuty obecne w aromacie smaku, dobre ciało i wyraźną kwasowość. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, kawa pomimo pochodzenia z rejonu San Marcos, będzie mogła nazywać się jedynie Gwatemala SHB.

Kawowe źródła

  1. Guatemalancoffees.com

  2. anacafe.org

  3. coffereaserch.org

  4. sweetmarias.com

  5. wikipedia.org

  6. fot. Finca La Australia, San Marcos, Gwatemala, autor: Simon Burchell, udostępnione na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga