Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Kawy Gwatemala New Oriente

wulkan chiquimula w gwatemaliGwatemala New Oriente to stosunkowo nowy region upraw kawy, pierwsze farmy pojawiły się tam dopiero w latach 50-tych XX wieku. Region ten zlokalizowany jest we wschodniej części departamentu Chiquimula. Departament ten ma charakter górzysty, wschodnia część departamentu w której uprawia się kawę jest położona najwyżej.

Warunki uprawy kaw gourmet Gwatemala New Oriente

Kawy Gwatemala New Oriente z Chiquimula mają podobne warunki do kaw z Coban, jest tam również deszczowo i pochmurno. Średnie opady roczne są jednak znacznie niższe niż w Coban i wynoszą 1900 mm na metr kwadratowy, jest również odrobinę cieplej – średnioroczne temperatury wahają się pomiędzy 18ºC a 25ºC. Jest to region wulkaniczny, posiada gliniaste gleby, bogate w minerały – idealne do uprawy kawy.

Metody uprawy i obróbki kaw specjalistycznych Gwatemala New Oriente

Jak już wspomniałem, kawa pojawiła się w tym rejonie stosunkowo niedawno, w chwili obecnej jednak, prawie każde gospodarstwo w tym regionie zajmuje się produkcją kawy. Region Gwatemali, który dotychczas był jednym z najbiedniejszych i najbardziej odizolowanych, od początku lat 90-tych, dzięki promocji marki Gwatemala New Oriente, powoli się rozwija.

Kawa uprawiana jest wyłącznie przez małych producentów. Farmy w Nuevo Oriente znajdują się na wysokościach od 1300 do 1700 metrów nad poziomem morza. Uprawiane odmiany arabiki to Bourbon, Catuai, Caurra i Pache. Dojrzałe owoce kawy są zbierane ręcznie w okresie od grudnia do marca. Poddane następnie obróbce metodą mokrą są suszone na słońcu, jednak gdy nie pozwalają na to warunki atmosferyczne, stosuje się suszenie mechaniczne.

Charakter i profil smakowy kawy premium New Oriente

Pomimo „młodego wieku”, kawa Gwatemala New Oriente wykazuje wyśmienite charakterystyki. Filiżanka zaparzonej kawy ma aromat czekolady, wyraźną kwasowość, dobrą cielistość i wyważony profil smakowy. Zadowoli niejednego wielbiciela kawy premium.

Kawowe źródła

  1. Guatemalancoffees.com

  2. anacafe.org

  3. coffereaserch.org

  4. fot. Wulkan Chiquimula w Gwatemali, domena publiczna

Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga