Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Kawy z Salwadoru

flaga salwadoru namalowana na świeźo palonych ziarnach kawy specjalistycznejSalwador to najmniejszy pod względem powierzchni kraj Ameryki Środkowej. Od XVI wieku tak jak większość Ameryki Południowej i Środkowej terytorium dzisiejszego Salwadoru znajdowało się pod wpływami Hiszpanii. Po uzyskaniu niepodległości na początku XIX wieku krajem rządziła arystokracja. Po burzliwym politycznie początku XX wieku, w latach 40-tych XX wieku władzę przejął dyktator M. Hernandeza Martineza. Po jego upadku do lat 80-tych rządy sprawowało wojsko. W latach 80-tych podobnie jak w Gwatemala i Nikaragua, kraj popadł w krwawą wojnę domową. Stabilizacja nastąpiła dopiero na początku lat 90-tych XX wieku.

Historia kawowej republiki

Kawa na użytek prywatny była uprawiana w Salwadorze od początku XIX wieku. Gdy dostrzeżono jej potencjał eksportowy, nowo powstałe państwo rozpoczęło program wspierania produkcji kawy – udzielając ulg podatkowych i zwolnień z ceł eksportowych dla nowych producentów. Do roku 1880 kawa stała się praktycznie jedynym rolniczym produktem eksportowym Salwadoru, zastępując zajmujące dotychczas pierwszą pozycję indygo. Dzięki dochodom z eksportu kawy, rząd Salwadoru był w stanie sfinansować w tym okresie rozwój infrastruktury kraju. Do lat 80-tych XX wieku kawa stanowiła ponad 50% wartości eksportu. W trakcie wojny domowej doszło do załamania przemysłu kawowego. Po uspokojeniu sytuacji politycznej kawa nie odzyskała swojej wcześniejszej pozycji. W wyniku rosnącej konkurencji na międzynarodowym rynku kawy ceny kawy na światowych rynkach znacznie spadły. W chwili obecnej produkcja kawy odpowiada zaledwie za 1,5% PKB Salwadoru.

Rejony upraw kawy w Salwadorze

Kawa produkowana w Salwadorze pochodzi w 90% z plantacji zacienionych. Niemalże 80% lasów w Salwadorze jest związanych z produkcją kawy, która uprawiana jest w sześciu rejonach: Alotepec-Metapán, Apaneca-Ilamatepec, El Bálsamo-Quezaltepec, Chichontepec, Tecapa-Chinameca, Cacahuatique.

Bezpośrednio przy obróbce kawy zatrudnionych jest 100 tysięcy osób, pośrednio z produkcji kawy utrzymuje się kolejne pół miliona.

Tradycja w przypadku kawy oznacza wyższą jakość

Ze względu na problemy przemysłu kawowego Salwadoru w latach 80-tych nie pojawiły się w tym kraju nowe odmiany i produkowana w tym kraju kawa to w 100% Arabika odmian Bourbon, Pacas oraz Pacamara. Ta ostatnia to lokalna hybryda odmiany Pacas i Margogipe, charakteryzująca się nietypowym wyglądem ziaren – są większe i bardziej podłużne niż odmiany typica.

Charakter kaw specjalistycznych z Salwadoru

Większość kaw z Salwadoru jest łagodna. Kawy szczepu Bourbon są zrównoważone, posiadają klasyczny profil smakowy, są świetną alternatywą dla kaw brazylijskich jako baza do espresso. Kawy Pacamara szczepu są natomiast ich przeciwieństwem, mają odrobinę dziwaczny profil i są pełne charakteru. Dzięki położonym na dużych wysokością planacjom oraz w dużej części tradycyjnym odmianom Arabiki, ziarna kawy z Salwadoru są z reguły bardzo dobre jakościowo i gęste, większość z nich posiada oznaczenie SHG (Strictly High Grown). Kawy z Salwadoru, jeśli są łagodne, to mają jednocześnie kuszący aromat. Czasami jednak wydają się przypominać odrobinę kawy z Gwatemali mając mocną i głęboką kwasowość.

Pacamara – lokalna odmiana arabiki

Kilka farm z Salwadoru, w tym Los Ausoles i Larin, uprawia intrygującą hybrydową odmianę o nazwie pacamara. Kawowiec ten, wytwarzający duże ziarna, jest skrzyżowaniem pochodzącej z Brazylii odmiany Maragogipe – posiadającej wręcz gigantyczne zirana kawy oraz lokalnego szczepu odmiany Caturra o nazwie paca. Co ciekawe dla krzyżówki pacamara, ziarna tej odmiany dają kawę o lepszym profilu smakowym niż kawowce macieżyste – a więc Margogipe i Paca.

Kawowe źródła

  1. salvadorancoffees.com

  2. wikipedia.org

  3. sweetmarias.com

  4. Coffee: A Guide to Buying, Brewing and Enjoying”, Kenneth David

Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga