Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Kawy z Kostaryki

kostaryka-flaga na ziarnach kawyCzy kawa może być zbyt idealna, zbyt wyważona, tak dobra, że jedyne co można o niej powiedzieć to to, że smakuje jak… kawa. Niestety, taka właśnie krytyka przez lata spotykała kawę z Kostaryki. Zbyt wyważona, zbyt łagodna, a w konsekwencji zbyt kawowa. Kawa taka jest przez kawowych kiperów określana mianem kawy posiadającej idealny profil smakowy – „perfect cup”.

Charakter kaw z Kostaryki

Kawy z centralnej Kostaryki to jeden z tych rejonów upraw, który jest szanowany w świecie wielbicieli kaw gourmet, ale nie jest podziwiany. Kostaryka produkuje szeroką gamę kaw, jednak te które docierają do Europy to z reguły kawy z upraw wyżynnych oznaczane – SHB ang. Strictly Hard Bean. Plantacje te położone są w pobliżu stolicy San Jose w centralnej części kraju w rejonach: Tarrazu, Heredia, Tres Rios, Volcan Poas. Najlepsze Kostaryki z tych regionów odznaczają się wyrafinowaną prostotą. Gdy są dobre mają czysty, wyważony i pełny profil smakowy. Gdy są tylko przeciętne, nadal są czyste i wyważone, ale często brak im jest wyrazu.

Zaawansowany technicznie przemysł kawowy Kostaryki

Kostaryka w tym przypadku jest ofiarą swojego sukcesu i zaawansowania technologicznego. Przemysł kawowy w tym kraju stoi na bardzo wysokim poziomie, uprawy opierają się z reguły na najnowszych odmianach arabik takich jak caturra lub catuai. Proces przetwarzania metodą mokrą jest prowadzony z niezwykłą precyzją przy użyciu zaawansowanych technicznie urządzeń. W ten sposób eliminowane są jakiekolwiek skazy w profilu smakowym, charakterystyczne w przypadku regionalnych wariacji metody mokrej, wynikających z tradycji lub niedostatków odpowiednich maszyn.

Szczegółowy opis kaw z Kostaryki

W przeciwieństwie do wielu krajów produkujących kawę, kawy kostarykańskie są z reguły identyfikowane na podstawie plantacji (estate) lub farmy (finca) z której pochodzą, przez nazwę spółdzielni (cooperative) producentów lub też nazwę przetwórni (beneficio) w której zostały przerobione. Informacja ta jest często dostępna dla palarni lub importera, ale rzadko jest przekazywana do konsumenta, tylko w wypadku dobrze znanych plantacji takich jak Bella Vista lub La Minita, sklepy specjalistyczne z kawą informują klientów o dokładnym pochodzeniu kawy.

Farma La Minita stała się wyjątkowo słynna dzięki jakości produkowanej przez nią z wielką dbałością o szczegóły kawy oraz dzięki działaniom marketingowym jej właściciela Wiliama McAlpina. Możecie być pewni, że informacja o tym, że kawa pochodzi z plantacji McAlpina znajdzie się na opisie kawy w sklepie kolonialnym z kawą np. Kostaryka La Minita, La Minita Tarrazu itp.

Naśladowcy La Minita McAlpina

W ostatnich latach zaczęły się pojawiać kawy z mniejszych farm i plantacji, które podążają drogą La Minity McAlpina, tworząc własne marki i sprzedając kawy bezpośrednio do odbiorców w Stanach Zjednoczonych i Europie. Kawy te są nadal wyśmienite, ale znacznie różnią się od przetwarzanych w ogromnych przetwórniach typowych Kostaryk. Przykładem takich inicjatyw są kawy z rejonu Dotas w Tarrazu. Są one dokładnym przeciwieństwem klasycznych i czasem nużących kaw z Kostaryki. Zawdzięczają to lokalnej wariacji techniki fermentacji w procesie przetwórczym. Kawy z Dotas balansują na krawędzi pomiędzy kawą przejrzałą a ekscytującą kawą o aromatach czekoladowo-owocowych. Wydają się one świetnym wyborem dla kogoś, kto przedkłada romantyzm nad perfekcjonizmem.

Rdza kawowa w Kostaryce

W ostatnich latach przemysł kawowy w Kostaryce jest zagrożony epidemią rdzy kawowej panującą w Ameryce Środkowej. Według doniesień Międzynarodowej Organizacji Kawy, kraje w tym regionie ponoszą ogromne straty w związku z panującą epidemią. Podejmowane są działania na skalę międzynarodową w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się tej choroby kawowców.

Kawowe źródła

  1. sweetmarias.com

  2. ico.org

  3. „Coffee: A Guide to Buying, Brewing and Enjoying”, Kenneth David

Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga