Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Sumatra Lintong i Mandheling – kawy specjalistyczne z Sumatry

wieś Mandheling, Sumatra, uprawa kawyLintong i Mandheling to tradycyjnie nazwy handlowe stosowane do opisu najlepszych arabik uprawianych w północnej części wyspy Sumatra.

Sumatra Lintong i Mandheling – marki kaw gourmet

Nazwę Lintong powinno się stosować jedynie do kaw uprawianych w stosunkowo niewielkim rejonie położonym na południowy-zachód od jeziora Toba w dystrykcie Lintongnihuta. Małe poletka kawy rozrzucone są po pofałdowanym wysokim płaskowyżu, pokrytym żyzną glebą. Kawa uprawiana jest na tych terenach nieocieniona, ale jednocześnie bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, prawie wyłącznie przez drobnych farmerów.

Mandheling jest określeniem szerszym, odnosi się mianowicie zarówno do kaw Lintong jak i kaw uprawianych w podobnych warunkach w dystrykcie Diari, na północ od jeziora Toba.

Obróbka Kawy Sumatra Lintong i Mandheling

Specjalistyczne sklepy z kawą oznaczają często Lintong i Mandheling jako kawy niemyte (ang. unwashed). W rzeczy samej, ziarno jest wydobywane z owocu prz użyciu różnorodnych metod mieszanych. Najczęściej spotykaną jest domowa metoda mokra – zwana w Indonezji Giling Basah. Farmerzy usuwają skórkę z owoców natychmiast po ich zebraniu używając domowej roboty pulperów – skonstruowanych z kawałków złomu, drewna i części rowerowych. Pozbawione skórki, oblepione miąższem ziarna są następnie wrzucane do plastykowych worków i pozostawiane na noc do fementacji. Rano miąższ, który odchodzi teraz łatwiej dzięki nocnej fermentacji, jest zmywany z ziaren ręcznie. Ziarna kawy (nadal w otoczce pergaminowej) są poddawane wstępnemu suszeniu na płachtach przed domem farmera – w wyniku tego suszenia wilgotność ziaren osiąga poziom 30-35%. W punktach skupu pergaminowa otoczka jest usuwana maszynowo, a ziarna kawy są suszone raz jeszcze. Następnie kawa jest dostarczana do miasta portowego Medan, gdzie przechodzi kolejne, trzecie już suszenie w magazynach firm eksportujących kawę z Sumatry.

Metoda pół-mokra obróbki kawy Sumatra Mandheling

W niektórych rejonach stosuje się odmienną metodę obróbki. Po usunięciu skórki, miąższ jest pozostawiany na ziarnach i wraz z nimi suszony, podobnie jak w metodzie pół-mokrej stosowanej w Brazylii. Następnie wyschnięty miąższ oraz pergaminowa otoczka są usuwane maszynowo, a kawa jest poddawana dwuetapowemu procesowi suszenia – najpierw w punkcie skupu, a następnie w magazynach eksportera kawy w Medan.

Kawowe źródła:

  1. „Coffee: A Guide to Buying, Brewing and Enjoying”, Kenneth David
  2. „Review of the Aceh Coffee Industry”, Marsh, T, 2006
  3. www.sca-indo.org
  4. www.sweetmarias.com

  5. fot. wikimedia.org
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga