Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Nowe trendy w konsumpcji kawy na świecie

pocztakawowa.com - Świat kawyMiędzynarodowa Organizacja Kawy (ICO) zorganizowała niedawno seminarium na temat nowych trendów w spożyciu kawy na świecie. Zidentyfikowane zostały istotne aspekty rynku kawy, które będą miały wpływ zarówno na popyt jak i podaż kawy w przyszłości.

Poniżej znajdziesz wiele ciekawych i zaskakujących faktów na temat szybko rosnących rynków kawy jak np. Korea, Rosja, Wietnam, Chiny, Kolumbia, przedstawionych podczas dyskusji przez osoby profesjonalnie zajmujące się produkcją i obrotem kawą oraz opis rynku brazylijskiego dla porównania z pozostałymi rynkami wschodzącymi.

Rynek kawy w Korei

 • Koreański rynek kawy wart jest 3,7 mld dolarów amerykańskich. Składają się na to trzy główne trendy: kawa rozpuszczalna (39% obrotów), kawiarnie (37%) oraz gotowe użycia preparatów do kawy (24%).
 • Kawa ziarnista palona, która w 2007 roku posiadała tylko 5% udziału w rynku, stanowi obecnie 15% rynku.

 • Kultura picia kawy rozwija się w Korei bardzo szybko wśród młodzieży; obecnie istnieje w kraju ponad 16 tysięcy kawiarni, zdecydowana większość należy do lokalnych marek i nie jest częścią międzynarodowych sieci.

Rynek kawy w Rosji

 • Spożycie kawy w Rosji wzrosło o 11% w ciągu ostatnich 8 lat.

 • Roczna konsumpcja kawy wynosi 3.6 mln worków, co daje średnio 800 gramów na mieszkańca ? co pokazuje, ze jest to rynek z dużym potencjałem wzrostu.

 • Kawa rozpuszczalna odpowiada za 70% rynku, z ogromną preferencją dla produktów liofilizowanych oraz mieszanek typu „3w1″.

 • Kawa ziarnista jest produktem marginalnym, postrzeganym jako produkt dla smakoszy i zbyt kosztownym dla większości mieszkańców.

Rynek kawy w Chinach

 • Konsumpcja kawy jest głównie napędzana przez kawę rozpuszczalną oraz kawiarnie.

 • Kawa rozpuszczalna odpowiada prawie za 100% konsumpcji w domach.

 • W 2000 roku w całych Chinach było zaledwie około 2 tys. lokali serwujących kawę, dziś jest około 15 tys. kawiarni, należących zarówno do sieci krajowymi, jak i międzynarodowych.

Rynek kawy w Wietnamie

 • Rozwój gospodarczy, rosnąca klasa średnia i młoda populacja przyczynia się do wzrostu konsumpcji kawy, zwłaszcza mieszanek kaw rozpuszczalnych typu „3w1″.

 • Pomimo silnej pozycji lokalnych sieci kawiarni takich jak Trung Nguyen, międzynarodowe sieci otwierają coraz to nowe kawiarnie w Wietnamie w ostatnich latach, sieci takie jak Coffee Bean & Tea Leaf, Gloria Jean czy Starbucks, który otworzył swój pierwszy lokal w mieście Ho Chi Minh w lutym tego roku.

Rynek kawy w Kolumbii

 • Krajowe spożycie kawy, który zmniejszyło się od 2000 roku, od 2010 roku wznowiło swój wzrost głównie dzięki staraniom Café Toma ? programu promocyjnego realizowanego przez koalicję firm produkcyjnych.

 • Konsumpcja rośnie około 1% rocznie.

 • Podstawową formą kawy spożywaną przez Kolumbijczyków jest kawa mielona, ale trzeba zaznaczyć, że kawa rozpuszczalna zyskuje na popularności.

Rynek kawy w Brazylii

 • Drugi na świecie rynek spożycia kawy (ponad 20 milionów worków) i nie jest to nowy rynek, ale spożycie wzrasta w tempie charakterystycznym dla rynków wschodzących o 3% rocznie.

 • Rynek jest zdominowany przez kawę mieloną, następuje również szybki wzrost konsumpcji poza domem.

 • Espresso jest napojem o najszybciej rosnącym spożyciu wśród Brazylijczyków ze względu na jego wszechobecność w lokalnych cukierniach, kawiarniach i biurach.

 •  Producenci kapsułek oraz urządzeń do ich zaparzania agresywnie wchodzą na rynek i są przyjmowane przez klasę średnią i wyższą.

Podsumowanie tendencji na rynku kawy

Powyższe tendencje ? większe zapotrzebowanie na Robustę do produkcji kaw rozpuszczalnych niż Arabiki dla kawiarni ? wskazuje, że są bardzo mocne podstawy dla ekspansji podaży Robusty w najbliższej przyszłości. Należy jednak zwrócić uwagę, że rynki wschodzące odpowiadają za niewielki procent globalnego spożycia kawy, a kawy rozpuszczalne nadal stanowią zaledwie jedną szóstą światowej konsumpcji. Niemniej jednak tendencja wzrostu spożycia Robusty jest potęgowana przez jej rosnące użycie w mieszankach kaw mielonych, mające na celu niepodnoszenie cen kawy. Ma to miejsce zwłaszcza w krajach nadal dotkniętych kryzysem, takich jak tradycyjne rynki kawy jak Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia.

Wysokiej jakości kawy specjalistyczne przyszłością rynku

Jasne perspektywy dla Robusty niekoniecznie oznacza ponurą perspektywę dla Arabiki. Światowa konsumpcja będzie w dalszym ciągu rosnąć w stałym tempie około 2% rocznie lub więcej. Chociaż popyt na Robustę może rosnąć szybciej, wolniejszy wzrost Arabiki opiera się na znacznie większej bazie. Zjawisko, które ma teraz miejsce to zastępowanie przede wszystkim gorszej jakości Arabik przez ziarna Robusty. Prawdopodobny i jedyny scenariusz wzrostu podaży w chwili obecnej i w najbliższej przyszłości to ciągłe poprawianie jakości ziaren zarówno w przypadku Arabiki jak i Robusty.

Kawowe źródła:

 1. tłumaczenie własne na podstawie: www.coffeeclubnetwork.com/archives/391
 2. fot. www.pocztakawowa.com ? wszelkie prawa zastrzeżone.
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga