Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Kawy z Indonezji

kawa z indonezji namalowana na świeżo palonych ziarnach kawy premiumIndonezja jest trzecim co do wielkości producentem kawy na świecie, w roku 2012 wyprodukowała łącznie ponad 8 milionów worków kawy. Produkcja kawy w Indonezji rozpoczęła się wraz z erą kolonialną i odegrała ogromną rolę w rozwoju kraju. Wyspy Indonezji posiadają idealne położenie geograficzne do produkcji kawy (wszystkie znajdują się w tzw. pasie kawowym), panuje na nich również mikroklimat sprzyjający wzrostowi kawowców.

Historia produkcji kawy w Indonezji

Te idealne warunki zostały dostrzeżone już przez Holendrów, którzy na Jawie założyli pierwsze plantacje pod koniec XVII wieku. W tamtym okresie kawa uprawiana była również na Sumatrze i Sulawesi. W tamtym czasie na wszystkich wyspach regionu uprawiano wyłącznie kawę gatunku arabika. Pod koniec XIX wieku w wyniku epidemii rdzy kawowej plantacje kawy zostały niemalże całkowicie zniszczone na Jawie oraz znacznie uszkodzone na innych wyspach. Ze względnu na podatność kaw z gatunku arabika na rdzę kawową Holendrzy rozpoczęli zastępowanie jej zastępowanie odmianami odpornymi na tą chorobę, najpierw kawą liberiką a później kawą kongijską inaczej zwaną robustą. W chwili obecnej niemal 99% kawy eksportowanej z Indonezji to robusta. W 2011 roku eksport arabiki z Indonezji wyniósł zaledwie 37 tys. worków, w porównaniu do 3 447 tys. worków robusty.

Główne rejony produkujące kawę gourmet z Indonezji

Mówiąc o najlepszych kawach z Indonezji nadal nie sposób nie wymienić kaw pochodzących z Jawy ? świetne kawy arabiki produkuje na przykład plantacja Jampit położona we wschodniej części wyspy. Sumatra Mandhaling czy Gayo Mountain to nadal niesamowita jakość, a wywodząca się również z Sumatry Kopi Luwak ? rozbudza wyobraźnię wielbicieli kawy z całego świata nie tylko wysoką ceną, ale również nietypowym procesem produkcji. Mówiąc o kawach specjalistycznych nie sposób nie wspomnieć o kawie z Sulawesi, Bali i Flores. Kolejnymi ciekawymi kawami, będącymi kuzynami słynnej Jamajki Blue Mountain może się pochwalić wyspa Nowa Gwinea i to zarówno część indonezyjska, jak i Papua Nowa Gwinea będąca niepodległym państwem.

Charakter kaw z Indonezji

Pomimo przewagi produkcji robusty, która używana jest głównie do produkcji kawy rozpuszczalnej, Indonezja produkuje wyśmienite kawy z gatunku arabika. Uprawiana tam kawa arabika jest wyśmienitej jakości, nawet pomimo stawianych jej wielu zarzutów związanych z rozdrobnionym procesem produkcji, dużą wilgotnością powietrza i częstymi opadami deszczu utrudniającymi proces obróbki ziarna. Generalnie filiżanka kaw gourmet z Indonezji będzie miała bardzo niską kwasowość, ciężkie, czasem o konsystencji syropu ciało oraz aromat orzechowo-ziemisty.

Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga