Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Wczesne wzmianki o kawie w Anglii

kapitan John Smith, pierwsze wzmianki o kawie w języku angielskim, kawa w Anglii,Pierwszy drukowane odniesienie do kawy w języku angielskim pojawiło się jako chaoua w angielskim wydaniu Podróży Linschotena, autorstwa holenderskiego pisarza Paludanusa w 1598 roku.

W 1599, „Sir” Antony (lub Anthony) Sherley (1565-1630), dżentelmen-awanturnik, pierwszy Anglik wspominający o piciu kawy, wypłynął z Wenecji na rodzaj samozwańczej i nieformalnej misji do Persji, miał promować angielskie interesy handlowe na Wschodzie. Rząd angielski nic nie wiedział o jego misji, wyparł się go i zabronił mu powrotu do Anglii. Wyprawa dotarła jednak do Persji, a relacja z rejsu zostało opisana przez Williama Parry’ego, jednego z jej uczestników i opublikowana w Londynie w 1601 roku. Co ciekawe zawiera pierwsze drukowane odniesienie do kawy w języku angielskim, używając bardziej nowoczesnej formy tego wyrazu – coffe.

Podróżnicy i poeci o kawie

O kawie wspomina również słynny kapitan John Smith – ten sam, który w 1607 roku założył kolonię w Ameryce Północnej Wirginię. W wydanej w 1603 roku książce pod tytułem „Podróże i Przygody” (Travels and Adventure), tak pisze o Turkach:

„Ich najlepszym napojem jest coffa, którą przyrządzają z ziarna nazywanego przez nich coava

O kawie w pierwszej połowie XVI wieku pisze wielu autorów, między innymi poeta Sir George Sandys, podróżnik Edward Terry czy Francis Bacon, który w 1624 roku tak pisze o kawie w swym dziele Sylva Sylvarum:

„Mają w Turcji napój zwany coffa, wytwarzany z owocu o tej samej nazwie, czarny jak sadza i o mocnym zapachu, ale nie aromatyczny. Wpierw mielą ziarna owocu na proszek i zalewają je gorącą wodą, a następnie piją napój tak gorący jak tylko dadzą radę ścierpieć. Spożywają go w lokalach zwanych coffa-hauzy, które podobne są do naszych tawern.”

Zapraszam do zapoznania się z kolejnym wpisem na temat pierwszych kawiarni w Anglii.

Kawowe źródła:

1. „All About Coffee” William H. Ukers

2. Zdjęcie: Pomnik Johna Smitha w Jamestown w Wirginii – źródło: wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga