Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Pierwsze kawiarnie w Anglii

Pierwsze kawiarnie w Angli, Kawiarnia Mol w Exeter,W 1650 roku pewien Żyd z Libanu, w niektórych źródłach nazywany Jacob lub Jacobs, otworzył w Oxfordzie, pierwszą kawiarnię. Niejasności dotyczące nazwiska, mogą wynikać z faktu, że w 1650 rozpoczęły działalność dwie kawiarnie, jedna założona przez Jacoba, a druga przez Jacobsa. Aby było jeszcze ciekawiej dodam, że w 1654 roku kawiarnię otworzył kolejny przedsiębiorca żydowskiego pochodzenia Jobson. I to nazwisko również jest czasem przywoływane jako nazwisko właściciela pierwszej kawiarni.

Kawa i Royal Society

Picie kawy stało się niezmiernie popularne wśród studentów. Używka stała się na tyle poszukiwana, a zapotrzebowanie było tak duże, że w roku 1655 społeczność studentów namówiła niejakiego Arthura Tillyara ? aptekarza, aby sprzedawał kawę studentom publicznie we własnym domu. Zapoczątkował tym samym Coffee Club Oxford, w którym w okresie Republiki Angielskiej spotykali się studenci wspierający ideę restauracji Stewartów. Z czasem Coffee Club Oxford przekształcił się w słynne oxfordzkie Royal Society.

Kawa i tytoń

Pierwsza kawiarnia w Londynie została otwarta przez Pasqua Rosee w 1652 roku. Idea kawiarni i spożycie kawy w domu, szybko rozprzestrzeniały się do innych miast Wielkiej Brytanii. Wszystkie kawiarnie wzorowany były na modelu londyńskim. Kawiarnia Mola w Exeter, Devonshire, która jest widoczna na zdjęciu, była jedną z pierwszych kawiarni w Anglii. Można ją  uznać za typową dla tych, które powstawały na prowincji. Zanim powstała tu kawiarnia, budynek pełnił rolę domu klubowego, starą halę pięknie wyłożoną dębiną zdobiły podobizny zarejestrowanych członków. Należy dodać, że było to jedno z pierwszych miejsc w Anglii w którym palono tytoń. Budynek istnieje do dnia dzisiejszego w niezmienionym stanie. Przez wiele lat miejsce to było galerią sztuki, a obecnie znajduje się w nim sklep z upominkami.

Kawowe źródła:

  1. ?All About Coffee? William H. Ukers
  2. Zdjęcie: Kawiarnia Mol, Exeter, autor: Stephen McKay na licencji Creative Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga