Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Kawa w Wenecji

wenecja, kawa, sprowadzenie kawy do europy,Sprowadzenie kawy do Europy zawdzieczamy niewątpliwie kupcom weneckim. Wenecjanie posiadali wiedzę na temat kawy już w roku 1585, kiedy to Gianfrancesco Morosini, ambasador Wenecji w Konstantynopolu, donosił do Senatu, że Turcy:

„piją czarną wodę gorącą jak tylko mogą wytrzymać, jest to napar z ziaren fasoli nazywanych cavee, które mówi się, że posiadają moc stymulowania ludzi?.

Pierwsza filiżanka kawy w Wencji

Niektórzy twierdzą, że pierwsza filiżanka kawy w Europie został wypita w Wenecji pod koniec XVI wieku. Według tych źródeł pierwsze owoce kawy zostały przywiezione do Wenecji przez kupca Mocengio, zwanego pevere, gdyż zbił on fortunę na handlu przyprawami i innymi specjałami orientu.

W 1615 Pierre (Pietro) Della Valle (1586-1652), znany włoski podróżnik i autor ?Podróży do Indii i Persji?, tak pisał w liście z Konstantynopola do swojego przyjaciela Mario Schipano w Wenecji:

?Turcy spożywają napój czarnego koloru, który latem wyśmienicie chłodzi organizm, a zimą rozgrzewa ciało. Piją go tak gorącym jak tylko się da, zdjętym wprost z ognia. Nie w czasie kolacji, ale w trakcie spotkań towarzyskich, jako rodzaj delicji, popiją powoli rozmawiając ze swymi przyjaciółmi. Żadne spotkania nie odbywają się bez kawy…Pijąc ten napoju, który nazywają cahue swobodnie rozmawiają… Wykonany jest on z ziaren lub owoców pewnego drzewa zwanego cahue …. Kiedy wrócę, przywiozę go ze mną, aby przekazywać wiedzę na jego temat Włochom.?

Kawa jako lekarstwo

Rodacy Della Valle, mieli jednak okazję już zapoznać się z tym napojem, gdyż jak wiemy z innych źródeł w 1615 roku był on już dobrze znany w Wenecji. Początkowo jednak kawa używana była głównie do celów leczniczych, była również bardzo droga. Jak donosił Vesling kawa początkowo stosowana była w Europie jako lekarstwo:

?Najpierw zawitała do gabinetów jako ciekawostka i egzotyczna roślina, a później zainteresowała aptekarzy?.

Kawowe źródła

1. „All About Coffee” W.H. Ukers, 1922

2. Zdjęcie: bigfoto.com

One Response to Kawa w Wenecji

  1. aromatkawy says:

    Miałam okazje być w Wenecji, przepiękne miasto, bardzo romantyczne i klimatyczne. Oczywiście każdego poranka towarzyszyła mi kawa, miłe wspomnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga