Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Pierwsze wzmianki o kawie w Europie

kawa, liście kawy, kawowiec, pocztakawowa.comTrudno jest jednoznacznie określić moment oraz okoliczności, w których kawa zawitała do Europy. Pierwsze wzmianki o kawie pojawiły się w Europie już w XVI wieku, za sprawą niemieckich i włoskich podróżników.

Kawa w księgach naukowych

Pierwszą potwierdzoną informację na temat kawy oraz jej spożywania jako napoju zawdzięczamy Leonhardowi Rauwolfowi, niemieckiemu lekarzowi i podróżnikowi, który zapoznał się z kawą podczas swojej podróży po Syrii w latach 1573-1576.

Pierwszym natomiast, który opisał kawowiec, był wenecki botanik Prospero Alpini. Dokonał tego w swym dziele wydanym w łacinie pt. ?Rośliny Egipskie? z 1592 roku. Alpinus tak pisał o kawie:

?Widziałem to drzewo w Kairze, jest to to samo drzewo, którego owoce tak popularne w Egipcie, nazywane są przez miejscowych bon lub ban. Arabowie i Egipcjanie wytwarzają z tych owoców wywar, który spożywają zamiast wina. Jest on sprzedawany w lokalach, tak jak u nas wino. Nazywają ten napój caova. Drzewo, które widziałem wygląda jak trzmielina (Euonymus), ale jego liście są grubsze, twardsze i bardziej zielone. Jest również wiecznie zielone.?

Pierwsze badania nad kawą

Pierwszym, k?óry prowadził badania kawy był  osiadły w Wenecji niemiecki podróżnik i botanik, Johann Vesling. Opisywał on między innymi zalety naparu ze skórek owoców kawy w porównaniu do naparu z ziaren, które nazywał kamieniami. W 1640 roku wydał kolejną edycję dzieła Alpinusa.

Kawowe źródła:

1. „All About Coffee”, William H. Ulkers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga