Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Rekordowo niskie ceny kawy na rynkach w lutym 2013

strzałka2-kawa-pocztakawowa.com Po informacjach o podaży kawy przewyższającej popyt, głównie za sprawą niezwykle wysokich zbiorów w Brazylii, notowania kawy na rynkach futures spadły w tym tygodniu do poziomu najniższego od dwóch lat.

Według Międzynarodowej Organizacji Kawy z siedzibą w Londynie, w roku zbiorów 2013, który rozpoczął się 1 października, światowa produkcja kawy ma wynieść 144,5 miliona worków (worek kawy – 60kg), co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 7,3%. Brazylijski Minister Rolnictwa poinformował, że zbiory mogą sięgnąć 50,2 milionów worków, pomimo iż drzewa kawowca są w mniej produktywnej fazie dwuletniego cyklu. Jak dotąd rekordowy rok 2012 przyniósł zbiory w wysokości 50,8 milionów worków.

W dniu 14 lutego o godzinie 13:30 czasu lokalnego na giełdzie ICE Futures US w Nowym Jorku kontrakty na kawę Arabica na dostawy w marcu, zniżkowy do poziomu 138 centów amerykańskich za funt. Była to najniższa cena za otwarty kontrakt od czerwca 2010 roku. Od zeszłego roku ceny kawy spadły o ponad 35%.

6 lutego Prezydent Kolumbii (drugi co do wielkości producent Arabiki na świecie) Juan Manuel Santos poinformował w przemówieniu do plantatorów kawy, że produkcja kawy była wyższa o 64% procent w stosunku do roku ubiegłego.

Opracowano na podstawie:

Coffee Slumps to Lowest in Two Years on Brazil ‘Monster’ Crop by Oliver Renick, Bloomberg.com, Feb 6, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga