Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Początek niezwykłej podróży kawy dookoła świata

Plantacja kawy w Indiach. Źródło: TropenmuseumW krajach arabskich pierwsze wzmianki dotyczą kawy jako leku, następnie jako napoju wspomagającego medytacje i religijne uniesienia Imamów. Wzrost popularności kawy wśród świeckich Arabów poskutkował powstaniem nowego zjawiska ? kawiarni. Gdy tylko podróżnicy z innych krajów spróbowali kawy w kawiarniach Kairu czy Mekki, rozprzestrzenianie się kawy, według standardów siedemnastowiecznych, było wręcz błyskawiczne.

Samowystarczalność arabskiej kawy

Niezwykle ciekawa podróż drzewka kawowego po świecie była możliwa tylko dzięki niezwykłej samowystarczalności Coffea Arabica. Roślina ta jest zdolna do samozapylenia, dlatego też mutacje pojawiają się znacznie rzadziej niż w przypadku gatunków wymagających do zapylenia owadów czy wiatru. Większość różnic w smaku kawy arabiki, jest wywołanych nie tyle zmianami w samej roślinie, co subtelnymi różnicami w glebie, poziomie wilgotności i klimacie miejsc gdzie kawa jest uprawiana. Roślina pozostała wierna swoim botanicznym korzeniom z Etiopii, pomimo pięciu wieków uprawy na różnych kontynentach. Nie jest jasne w jakich okolicznościach rozpoczęła się ta niezwykła podróż kawy.

Baba Budan i kawa w brzuchu

Jedna z legend mówi, że Arabowie gdy tylko zdali sobie sprawę z zalet kawy, stali się bardzo ostrożni i nie dopuszczali, aby surowe nasiona opuszczały ich kraj, eksportując tylko ziarna  palone lub gotowane. Taka taktyka skazana była oczywiście na porażkę. Niejaki Baba Budan, muzułmański pielgrzym z Indii, jako pierwszy wywiózł surowe nasiona kawowca z Arabii. Jak twierdzi tradycja około roku 1600, połknął on siedem owoców kawy i wywiózł je z Arabii w swym brzuchu. Gdy tylko dotarł w rodzinne strony, do jaskiń w górach niedaleko Chikmaglur w południowych Indiach, zasadził ziarna. W 1928 roku, Wiliam Ukers donosił w swojej encyklopedycznej pracy ?Wszystko o Kawie? (ang. All About Coffee), że drzewa kawowca pochodzące od tych pierwszych nasion nadal rosną niedaleko Chikmaglur. Niestety nie dochowały się one do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga