Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Kawa ? czyli woda plus zmielone ziarna

 

woda-ziarna-kawaKażda metoda zaparzania kawy sprowadza się do tego samego: zmielona kawa jest namaczana w wodzie do momentu, aż woda zacznie dobrze smakować. Jedynymi sprzętami jakich potrzebujesz, aby zaparzyć świetną kawę jest: rondel, płomień i może jeszcze sitko, aby oddzielić fusy od kawy.

Kawa po turecku

Od rondla i gotowania ziaren kawy rozpoczęła się przygoda Arabów z tym napojem. Później metodę udoskonalano, najpierw prażąc ziarna, a następnie mieląc je. W dzisiejszych czasach kawa przyrządzana w ten sposób jest znana na świecie jako kawa po turecku.

Parzenie kawy w rękach pomysłowych Europejczyków

Tradycyjny sposób wymyślony przez mieszkańców Półwyspu Arabskiego nie był wystarczający dla Europejczyków, dlatego w ciągu ostatnich trzech wieków, ludzkość wynajdywała coraz to nowe sposoby parzenia kawy. Tysiące metod przyrządzania ?małej czarnej? zostało opatentowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych, jednak zaledwie niewielkiemu procentowi udało się na stałe zagościć w kuchniach i kawiarniach, wprowadzając rzeczywiście coś innowacyjnego. Zasadniczo różnice pomiędzy wszystkimi dostępnymi metodami sprowadzają się do trzech zmiennych: jak bardzo podgrzewasz wodę, jak doprowadzasz gorącą wodę do kawy i jak oddzielasz fusy od kawy.

Kawa parzona nowocześniej nie oznacza lepiej

Sposobów parzenia kawy jest bardzo wiele, ale tych o których warto napisać jest zaledwie kilka, może kilkanaście. Dzisiejszym wpisem rozpoczynam cykl wpisów o różnych sposobach parzenia kawy, poczynając od kawy po turecku, poprzez kawiarkę francuską, ekspres niskociśnieniowy moka, ekspres wysokociśnieniowy, chemex oraz inne. Będę się również starał informować Was o nowościach w parzeniu kawy.

Na przykład dziś udało mi się znaleźć informację na temat Piamo, nowego ?wynalazku? w dziedzinie espresso, do parzenia kawy wykorzystującego mikrofalówkę. Możecie o nim poczytać we wpisie: Piamo – szybki sposób na espresso z mikrofali.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga