Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Jak odróżnić różnice w smaku i aromacie kawy

roznice-w-smaku-i-aromacie-kawyPierwszym i relatywnie najprostszym krokiem w bardzo trudnym procesie degustacji kawy jest umiejętność rozróżnienia stopni wypalenia ziarna. Gdy zechcemy jednak przejść od sposobów wypalania do rozróżniania krajów i rejonów pochodzenia kawy, wkroczymy na zdecydowanie wyższy poziom, a różnice czasem nie będą już tak oczywiste.

Poematy na etykietach z kawą

Strony internetowe sklepów sprzedających kawę bombardują nas informacjami typu „kawa o średniej kwasowości i intensywnym owocowo winnym aromacie, w smaku wyraźnie wyczuwalna nuta karmelu i orzecha” lub też „kawa zaskakuje bogactwem doznań, w smaku wyczuwa się przyjemną owocową nutę, subtelny akcent korzenny z posmakiem ciemnej czekolady”. Pierwszy to bardzo prosty i zwięzły opis kawy Etiopia Djimah, a drugi opisuje doznania związane z piciem Sumara Toba. Zdarzają się jednak przypadki, w których autorzy poematów opisujących ziarna kawy, używają iście poetyckich środków wyrazu, porównując doznania podczas picia ich kawy do wschodów lub zachodów słońca na egzotycznych wyspach tropikalnych.

Im większy wybór tym oryginalniejszy opis kawy

Większość sklepów kolonialnych z kawami i herbatami posiada w swoim asortymencie przynajmniej 20 do 40 rodzajów kaw ziarnistych naturalnych. Sklepy online mogą posiadać nawet więcej rodzajów kawy, z których każda musi być w jakiś sposób opisana na etykiecie i opakowaniu. W połowie tak kwiecistego opisu kawy wyczuwa się wyraźny trud autora, silącego się na oryginalność. Pod koniec brzmi już na kompletnie zdesperowanego używając takich zwrotów jak: „wibrujący i stymulujący smak”, „egzotyczna kawa o intymnym posmaku, pełnej cielistości, prowokująca”, „kawa, która odróżnia się od innych na swój specyficzny sposób”. A co, jeżeli król jest nagi? Jakie są różnice pomiędzy tymi kawami?

Czy te kawy rzeczywiście smakują inaczej?

I tak i nie. Ogólne różnice dla wprawnego smakosza kawy są zauważalne równie łatwo, jak dla każdej innej osoby różnica pomiędzy jabłkiem i brzoskwinią. Różnice pomiędzy kawą z Kenii i Sumatry lub Jemenu i Gwatemali są na tyle wyczuwalne, że już po niedługim treningu byliby Państwo w stanie odróżnić je od siebie. Z drugiej strony różnice pomiędzy niektórymi kawami mogą być bardziej subtelne i trudne do opisania. Ponadto charakterystyki kaw mogą zmieniać się w kolejnych latach zbiorów lub nawet w zależności od plantacji, z której kawa pochodzi. Żaden prawdziwy znawca kawy nie będzie udawał, że jest w stanie opisać różnice pomiędzy kawą Gwatemala Antigua a kawą z innej części Gwatemali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga