Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Baśń Szecherezady o narodzinach aromatu kawy

arab-pijacy-kawe-pocztakawowa.comChociaż nie jest to jedna z Baśni z Tysiąca i jednej nocy, równie dobrze mogłaby się wśród nich znaleźć:

Dawno, dawno temu (według niektórych źródeł około XI wieku) żył w Arabii Szejk Ali ben Omar. Pewnego dnia postanowił on udać się do miasta Mocha w Jemenie. W podróży towarzyszył mu jego mentor Schadeli. W drodze wydarzył się jednak tragiczny wypadek, w którym Schadeli zginął, a zrozpaczony Omar postanowił zawrócić. Jego oczom ukazał się jednak archanioł Gabriel, który nakłonił go, by tego nie robił.

Cuda dokonane w Mocha

Gdy Szejk dotarł do Mochy, mieszkańców miasta dziesiątkowała zaraza. Pobożny szejk wymodlił u Allaha życie wielu ludzi. Jedną z osób, którą swym wstawiennictwem u Allaha uratował Omar, była córka króla Mochy. Piękna księżniczka zawładnęła sercem Omara. Miłość księżniczki do Omara wywołała złość króla, który kazał aresztować Szejka i skazał go na wygnanie.

Wygnanie i odkrycie kawy

Błądząc po kamienistej pustyni nieopodal Mochy, Szejk Omar umarłby z całą pewnością, gdyby nie pomoc z zaświatów przesłana mu przez jego zmarłego mentora Schadeliego. Wielobarwny ptak zwabił Szejka swym pięknym śpiewem, gdy ten podążył za ptakiem, ujrzał pokryte białymi kwiatami i czerwonymi owocami drzewo kawy. Będąc u kresu sił, Omar spożył kilka owoców kawy, były gorzkie w smaku, ale w magiczny sposób dodały mu sił.

Prażone ziarna kawy

Omar chcąc polepszyć smak owoców, zaczął eksperymentować. W pobliskiej jaskini rozpalił ognisko i próbował najpierw gotować owoce, tworząc w ten sposób napój. Następnie włożył owoce do ognia. W jaskini rozszedł się wręcz magiczny aromat, dziś znany nam jako aromat kawy. Prażone ziarna również zagotował, napój znacznie zyskał w smaku.

Powrót do Mochy i świętość

Dumny ze swego odkrycia, Omar postanowił wrócić do Mochy i przedstawić kawę jej mieszkańcom. Gdy tylko ludzi poznali niezwykły aromat kawy oraz jej pobudzające właściwości, król wybaczył Omarowi. I wszyscy żyli długo i szczęśliwie…

Po śmierci Omar został przyjęty do grona świętych i odtąd stał się patronem producentów kawy w krajach muzułmańskich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga