Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Ogólna charakterystyka kaw z Ameryki Środkowej i Południowej

SANY0045-1024x768

Klimatyczne i geograficzne warunki panujące w Ameryce Łacińskiej i Południowej bez dwóch zdań sprzyjają uprawie wyśmienitej kawy. Ciepły i wilgotny klimat tropikalny panujący na tym obszarze, wysokie i rozległe wyżyny znajdujące się w głębi kontynentu oraz stosunkowo wysokie góry w Ameryce Centralnej i na wyspach Karaibskich wydają się być stworzone dla uprawy kawy.

Od Meksyku do Peru

Kawy południowoamerykańskie rosną wzdłuż górskiego szkieletu Ameryki Łacińskiej, poczynając od południowego Meksyku, poprzez Amerykę Centralną, Kolumbię i Boliwię, aż do Peru, a także na wyżynach większych wysp Karaibów oraz Wyżyny Brazylijskiej. Najlepsze kawy południowoamerykańskie charakteryzują się jasną, owocową kwasowością i czystym, wyrazistym bukietem.

Różnice w charakterze kaw południowoamerykańskich

Wewnątrz tej bardzo szerokiej rodziny kaw występują wariacje zarówno bukietu jak i charakteru. Kawy z wysokogórskich terenów Ameryki Centralnej i Kolumbii charakteryzują się wyrazistą i zachwycającą kwasowością oraz pełną cielistością. Kawy karaibskie, wliczając w to poszukiwaną przez koneserów Jamaica Blue Mountain, mają tendencję do gęstej cielistości i zbalansowanej wyrazistej, ale gładkiej kwasowości. Najlepsze kawy nikaraguańskie są mocne w smaku o pełnej cielistości. Kawy z niżej położonych terenów Ameryki Centralnej natomiast są z reguły łagodne i pełne w smaku, podobnie jak wybornie słodkie kawy z Peru.

Różnice w smaku kawy wynikające z różnych metod przetwarzania

Charakter typowej kawy południowoamerykańskiej wywodzi się częściowo z czystości smaku uzyskiwanej w wyniku przetwarzania owoców metodą mokrą. Kawy brazylijskie natomiast oferują całkiem nowy świat doznań wynikający z różnych metod przetwarzania. Klasyczna brazylijska kawa Santos zawdzięcza swój stonowany, bogaty i kompletny smak przetwarzaniu metodą sucha. Kawy poddane metodzie pół-suchej charakteryzują się łagodnie skomponowanym i delikatnie owocowym bukietem. Natomiast kawy poddane klasycznej metodzie mokrej charakteryzują się przyjemnie niską kwasowością, bardzo podobną do najlepszych kaw rosnących na niższych terenach Ameryki Centralnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga