Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Co to właściwie jest kawa?

Kawa - wprowadzenie

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Są tacy, którzy twierdzą, że kawa jest konsumowana na świecie w takich ilościach, że wśród płynów tylko czysta woda, jest spożywana częściej. Dziennie na świecie spożywanych jest około 2,25 mld filiżanek kawy.

Kawa jest najbardziej wartościowym towarem rolniczym. Łączna produkcja kawy w roku 2012 wzrosła w porównaniu do roku 2011 o 7,2% i wyniosła 8.64 mln ton (Raport ICO, Grudzień 2012).

Niewątpliwie, kawa zawdzięcza swój sukces kofeinie oraz niezwykłemu aromatowi. Wielbiciele kawy często utożsamiają energetyzujący impuls po wypiciu kawy, który zawdzięczamy kofeinie, z bogactwem smaku i aromatu samego napoju.

Pod ogólnym pojęciem kawa rozumie się pozbawione łupiny owocowej i w miarę możliwości łuski nasiennej, surowe lub palone, całe lub rozdrobnione ziarna roślin z gatunku Coffea, a także przyrządzany z nich napój. Proces, który wspomniane nasiona przemienia w napój, jest bardzo długi i skomplikowany.

By nie być gołosłownym, podkreślę, że proces ten jest na tyle skomplikowany i fascynujący, że powstają na jego temat opasłe księgi, a czasem jakiś zapaleniec może nawet stwierdzić, że warto o nim napisać bloga.

Wszystko zaczyna się od farmera uprawiającego drzewa kawowe, następnie gdy owoce kawowca dojrzeją, są zbierane przez zbieracza. Zebrane owoce są następnie suszone na farmie i po wyschnięciu pozbawiane skorupki (metoda sucha) lub surowe przesyłane do młyna, gdzie pracownicy metodycznie usuwają łupinę owocową i suszą ziarna (metoda mokra). Następnie ziarna są oczyszczane i poddawane skrupulatnej ocenie. Kolejnym etapem jest wypalanie ziaren, które odbywa się w wyspecjalizowanych przedsiebiorstwach zwanych palarniami kawy. W końcu ziarna kawy trafiają w ręce baristy, który mieli je i przygotowuje napój. Każda czynność w tym długim procesie, angażującym ludzi z różnych krajów i kontynentów, może zostać wykonana z pasją i precyzją lub niedbale. Skumulowany wysiłek włożony przez wszystkich uczestników tego procesu tworzy różnicę, pomiędzy niedającą się pić lurą a wyśmienitą, aromatyczną kawą.

Pocztakawowa.com pragnie dostarczać Państwu świeżopalonych ziaren kawy najwyższej jakości, które po zaparzeniu pozwolą cieszyć się pełnią aromatu i smaku kawy. W niniejszym blogu, będziemy się starali przybliżyć Państwu poszczególne elementy tego niezwykle skomplikowanego procesu powstawania kawy, aby mogli się Państwo świadomie delektować tym napojem bogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga