Poczta Kawowa | Blog

Wszystko o kawie…

By

Skąd pochodzi kawa w mojej filiżance?

świat kawyKażdy, kto choć trochę zna historię naszego kontynentu, zdaje sobie doskonale sprawę, jak arbitralną koncepcją jest państwo. Granice państw często dzielą ludzi bardzo do siebie podobnych i nadają jednakowe obywatelstwo osobom bardzo się od siebie różniącym. Podobnie jest z kawą, ziarna pochodzące z różnych państw mogą mieć takie same charakterystyki, a czasem uprawiane w tym samym kraju kawy będą bardzo różne.

Państwa są duże, a rejony w których rośnie kawa raczej małe. Kawa z Etiopii, która została zebrana ręczniez dzikorosnących drzew i poddana suchej obróbce, nie będzie przypominała kawy wyhodowanej w tym samym kraju na dużej farmie i poddanej mokrej obróbce. Z drugiej strony niektóre rodziny podobne w smaku przekraczają granice. Ogólnie rzecz biorąc, wysokiej jakości kawy z krajów Ameryki Łacińskiej przypominają jedna drugą, tak jak kawy ze Wschodniej Afryki, czy Półwyspu Arabskiego. Wszystkie one różnią się natomiast od kaw z Archipelagu Malajskiego: Indonezji, Nowej Gwinei czy Timoru.

Jednakże zwyczaj ogólnego metkowania kawy według kraju pochodzenia jest nieunikniony i głęboko zakorzeniony. W związku z czym omawiając poszczególne „rodzaje” kaw zawsze w pierwszej kolejności odwołujemy się do kontynentu i kraju z jakiego pochodzi. Dobrze jednak pamiętać, że przy smakowaniu kawy, tak jak przy myśleniu o historii, wspomnienie kraju pochodzenia jest jedynie wygodnym punktem startowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Dowiedz się więcej o Poczcie Kawowej
i odbierz swój RABAT na PIERWSZĄ subskrypcję
świeżo palonej kawy w PocztaKawowa.com!
Chcę 5% rabatChcę przejść do Bloga